Quantcast
Channel: Vysněná zahrada
Viewing all 295 articles
Browse latest View live

Udělejte o svátcích něco dobrého pro přírodu

$
0
0
Tak jako každý rok, i tento posílám drobný finanční obnos projektům, které mne zaujaly, a posílám vám je taky pro inspiraci. Vlastně jsou to ty stejné, co loni, neboť jsem neměla tolik času se podívat, jestli se někde nerozběhla nějaká nová sbírka pro dobrou věc. Tak kdybyste o něčem zajímavém ještě věděli, napište mi do komentáře.


  • Máte rádi stromy? Podpořte jejich výsadbu i péči o ty významné. Pošlete Nadaci partnerství dárcovskou SMS, kupte svým blízkým stromový darovací certifikát, kupte si brožuru o sázení stromů nebo prostě jen pošlete vybranou částku na jejich účet. Všechny informace o možnostech podpory naleznete na stránce http://www.nadacepartnerstvi.cz/Krajina-stromy-a-voda/Stromy
  • Chcete chodit na procházky a potkávat ještě i opravdovou přírodu? Aby všude nebyl jen beton, bezduchá mrtvá pole a smrkové monokultury, zachraňují lidé ve sbírce Místo pro přírodu cenné pozemky v naší české krajině. Informace, jak jejich činnost můžete podpořit, naleznete na stránce http://www.mistoproprirodu.cz/podporte-nas/. Zprovoznili i e-shop s drobnostmi, obrázky a zajímavými zážitkovými poukazy.
    Přírodu se snaží do monokultur navrátit i společnost Čmelák, podpořit je můžete na stránce http://www.cmelak.cz/. Také mají milé "květinové certifikáty"
  • Fandíte starým krajovým odrůdám plodin a jedlých rostlin? Podpořte společnost Gengel finančním darem, zachráníte tak poklady našich předků – cenné, odolné a rozmanité odrůdy zeleniny, obilovin, zahradních plodin, bylinek i ovocných stromů a keřů. Informace, kam můžete finanční dar poslat, jsou na stránce: http://gengel.cz/content/15-dary-na-nasi-cinnost

Leden – co dělat na zahradě

$
0
0
Co můžete dělat na zahradě v lednu?
  • Pokud jste na Vánoce měli jedličku, můžete ji využít na zakrytí jahod, skalniček či trvalek, aby měly ochranu proti mrazům. Opadané jehlice ze smrčků mohou přijít na kompost či k jahodám, malinám a ostružinám, zkrácené větve na hromadu do rohu zahrady pro úkryty pro užitečné živočichy. (Více v článku Co s vánočním stromečkem?)
  • Pozorovat ptáky na krmítku, pokud je v těžkých mrazech přikrmujete (více o krmení ptáků). Do pítka jim v holomrazech dávat pravidelně vodu (více o pití ptáků v zimě).
  • Stále můžete sklízet zimní cibuli, pórek, růžičkovou kapustu, pastinák nebo kadeřávek (zimní dobroty ze zahrady).
  • Nepravý jasmín, vilíny či kaliny nebo malé čemeřice mohou začít někdy kvést dokonce už v lednu, pokud je máte, podívejte se, zda se třeba neprobudily k životu (více o zimních květech).
  • Koukat se na zahradu za oknem z domu, listovat knížkami a přemýšlet, kterou kytku vysadíte v tomto roce, nebo plánovat, jaké změny na zahradě uděláte.
Zdroj obrázku: http://www.gapphotos.com/
  • Fotit barevné bobule skalníku, hlohyně či dřišťálu, pokud je ještě nesezobali ptáci. Hezké listy mají i cesmíny.
  • Pokud není sníh a zmrzlá půda, tak zalijte jehličnany a stálezelené keře (především při holomrazech). Pokud jste sázeli stromky, tak i ty, pokud nemrzne.
Když je sníh:
  • Hledat na čerstvě napadaném sněhu stopy a určovat, kterým zvířatům patří. (O stopách ve sněhu.)
  • Užít si pořádnou koulovačku na zahradě, postavit sněhuláka či sněhulačku či rovnou iglů či hrad. 
  • Pokud je sníh těžký a mokrý, raději jej z mladých stromků trochu setřeste, aby nepolámal mladé větve. 
Zapomeňte na:

Možná by vás také zajímalo:
Práce na zahradě.
A nechcete raději zábavu?

Postavte si na zahradě sněhuláka

$
0
0
Sníh začíná být na našich zahradách čím dál vzácnějším zpestřením jinak pochnurné a tmavé zimy. A tak, když už opravdu napadne, určitě si jděte s dětmi (i sami) postavit nějakého toho pěkného sněhuláka, než ta bílá krása roztaje. Ať již klasického, sněhuláka naruby, nebo pěkného sněhuláka na lavičce. Každý zahradu zpestří. I ten malý na houpačce nebo ten celý obsypaný od koulované. Podívejte se, jakou hezkou inspiraci jsem našla na Pinterestu:
Sněhuláci v malém i velkém, tradičně i netradičně. (Zdroj obrázků: https://www.flickr.com/https://www.flickr.com/ a http://announcingit.blogspot.cz/)
Můžete své sněhuláky ozdobit stylovými doplňky. Děravý hrnec a uhlí už doma nejsou obvyklé, ale staré pletené rukavice a brýle byste najít mohli:

Sněhuláci mohou být pěkně vymódění... a nebo sedět  v klidu na lavičce. (Zdroj obrázků: http://www.spudandchloe.com/, http://lewoandwe.blogspot.cz/, http://myfotolog.tumblr.com/ a http://mzdeviantstudios.blogspot.cz/)
A když už nějakého toho sněhuláka máte, můžete zahradu oživit i pár zvířátky. Kouzelná je housenka na větvi, kterou zvládne i malé dítě, stejně jako ležící kůň, na kterého je třeba už nějaký ten umělecký cit.  A vtipálky potěší sněhové kočky či králíci na stomech.
Housenky, koně, kočky i zajíci – to vše lze stvořit ze sněhu (zdroj obrázků: http://www.marthastewart.com/, https://cz.pinterest.com/, https://cz.pinterest.com/, http://www.lushome.com/ a http://theberry.com/)

Mlékovky – barvy pro zahradu

$
0
0
Opět jsem se pro něco nadchla, tentokrát jsou to zajímavé mléčné barvy na dřevo. Obvykle na mne dobře fungují propagační a reklamní řeči a tak kdyžtak v diskuzi brzděte mé nadšení, jestli znáte vhodnější řešení. Už nějakou dobu hledám co nejméně toxické barvy na venkovní použití. Potřebuji natřít vysoké a vyvýšené záhony na zeleninu a dřevěné herní prvky pro synka. Nejlépe, aby mohl rovnou natírat se mnou. A bylo to pokud možno bezpečné.
Když jsem před dvěma a půl lety řešila natírání kompostérů, nakoupila jsem si přírodní konopný napouštěcí olej a lazurovací lak od Naturolu. Jenže ten opravdu hrozně "chemicky" smrděl, natírat jsem to jako těhotná rozhodně neriskovala a tak musel celé kompostéry natřít manžel a ještě nějakou dobu jsem kolem ani nemohla projít, jak mi ta barva vadila. Takže do této varianty už jít nehodlám.

Paleta dřevěných barev mlékovek, obrázek pochází z webu http://www.mlekovky.cz/
A teď se mi v nějakém reklamním článku podařilo objevit mlékovky. Jde o barvy, které mají mít čistě přírodní složení (mléčnou bílkovinu, přírodní pigmenty, vápno, jíl), takže s nimi mohou předměty natírat i děti i těhotné. Barvilo se s nimi už dávno v historii. Základní barevná stupnice je sice omezená, ale barvy jsou krásné, pro dětské hrací prvky si rozhodně vyberu. A ostatní odstíny se z těch základních dají různě namíchat. Má to samozřejmě jedno "ale", aby barva vydržela i venku, musí se natřít lakem pro venkovní použití. Ten mají na vodní bázi, ale stoprocentně přírodní tedy není, nějaké těkavé látky tam jsou. Takže barvit barvami děti můžou, ale natírat lakem by raději měli spíš jen dospělí, děti raději jen ve dobře větraném prostředí. Nalakované dřevo by se mělo ještě nechat dva týdny "uležet" bez dětí, než se použije pro děti venku. Nadšená jsem i z toho, že mají na stránkách malá balení barvy, takže můžu udělat pro synka různě barevný dřevěný deskový chodníček a nemusí mne mrzet, že mi zůstane spousta nevyužitých sáčků.

No, negativem je samozřejmě cena, oproti obyčejnému "chemickému"řešení je minimálně dvojnásobná. A nevím, jaká je opravdu trvanlivost ve venkovních podmínkách, to se prostě časem uvidí. Doufám, že na jaře dám sem na blog vědět, jak se s mlékovkami opravdu pracuje a jak na dřevě vypadají. Pokud už někdo máte nějakou zkušenost s těmito barvami, napište mi do diskuze. Mne zatím nadchly opravdu hodně, fandím jim a těším se na ně.

Stránka s prodejem mlékovek a dalšími informacemi: http://www.mlekovky.cz/
Informace o mléčných barvách: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mléčná_barva
Obrázky mlékových barev na Pinterestu: https://cz.pinterest.com/mlekovky/

Jak na naše vysoké záhony

$
0
0
"A ty vážně chceš pěstovat zeleninu ve vysoké bedně?""Máš tak špatnou půdu?""A nebude ti to vysychat?""To je přece děsně pracné, ze dřeva se ti to hned rozpadne..." A kde si myslíš, že vezmeš tolik hlíny na výplň? Jak ji dovezete?" Jak nadhodím téma vysokých záhonů v mém okolí, sypou se na mne nedůvěřivé poznámky a dotazy. V mém okolí vyvýšené záhony zkoušela snad jen kdysi babička a neosvědčilo se jí to. Ostatní moc pěstování ve vyvýšených záhonech nefandí, a tak budu první, kdo bude možná vyšlapávat ostatním pěšinku. A nebo to s nimi po pár letech zabalím, těžko odhadovat.

Na vysoké a vyvýšené záhony se těším. (Zdroj obrázků: http://www.deckerrdseeds.com/https://moormannen.wordpress.com/ a http://brookegiannetti.typepad.com/)
Na vyvýšených záhonech, vysokých alespoň půl metru, mne láká především to, že si v budoucnu nebudu namáhat záda. A taky ochráním moji trošku zeleniny před hryzci (pletivo dole a hladké stěny záhonu) a slimáky (měděné pásky okolo hladkých stěn záhonu). Líbí se mi totiž především ty "ohrazené" vysoké záhony. Tzv. německé kopy jsou sice zajímavým konceptem, ale slimáci a hryzci by do nich lezli tak jako tak a o tyhle návštěvníky tam nestojím. A co ještě vůbec takové vysoké záhony slibují?
  • na vyvýšených záhonech nejsou rostliny tak náchylné na přízemní mrazíky, boční stěny záhon víc prohřívají
  • díky výšce se do záhonu prý nedostane tolik plevelů
  • díky tlení všeho toho materiálu uvnitř záhonu se v něm potom prý lépe daří teplomilnějším zeleninám
Nevadí mi, že záhon prý v létě víc vysychá a doporučuje se mulčování, stejně budu muset zeleninu zalévat tak jako tak.

Když se ale začne člověk rozmýšlet a chce se do vysokých záhonů pustit, není to jen tak. Ne pro naprostého laika. Už jen vybrat ze všech těch možností ohraničení: dřevo (krátká životnost u neošetřeného), kulatina, plech, palety, gabiony, proutěné výplety, kamenné africké záhony (keyhole garden bed) s kompostováním uvnitř, palisády, beton, cihly, svahovky, cihlové trativodky... možností je spousta. Dají se koupit předpřipravené dřevěné i plechové vyvýšené záhony, ale jsou celkem drahé. Dřevěné záhony zvládne připravit každý truhlář v okolí. Já nakonec našla pomocnou ruku v podobě svého šikovného brášky, slíbil mi, že mi vysoké záhony vyrobí z dřevěných desek, co má doma. Paráda! Jen si musím říct, jaké je vlastně chci a co a jak.

Na diskuzích se doporučuje stavět záhony z dubového nebo modřínového dřeva, aby to trochu vydrželo. Prý se takto nemusí natírat a tedy nehrozí kontaminace půdy v záhoně chemií z nátěru. Jenže já ani nevím, jaké dřevo mi bráška sežene. A navíc bych byla ráda, kdyby zrovna tenhle pracný vysoký záhon něco vydržel, takže určitě půjdu do varianty dřeva natřeného impregnací a barvou, aby vydrželo.

A tím se dostávám k jinému problému, který je nutné řešit. Čím dřevo natřít, aby to bylo co nejméně toxické? Případně jakou folií/materiálem vyložit vnitřní stranu vysokého záhonu, aby se mi barva a impregnace z dřeva nedostávala do půdy a potažmo do zeleniny? Na tohle jsem hledala odpověď na diskuzních fórech a u pěstitělů, kteří už něco takového zkoušeli, docela dlouho. Vhodný nátěr jsem objevila teprve nedávno, jsou jím mléčné barvy (psala jsem o nich v minulém příspěvku). Ty by mělo být možné na záhony bez problémů použít a dále by nemuselo být nutné už používat ochrannou folii. V mnoha textech se však doporučuje vyložit stěny záhonu folií ne kvůli omezení styku impregnovaného dřeva s hlínou, ale spíše kvůli tomu, aby záhon příliš nevysychal a omezilo se odpařování vody.

Při hledání vhodné folie jsem si našla materiály ze stavebnictví, které se  pyšní parametrem "vhodné pro styk s pitnou vodou". Co je dobré pro pitnou vodu, to by mohlo být i pro půdu se zeleninou. Šlo o fólie:
  • Juta Junifol – certifikována pro přímý trvalý styk se studenou pitnou vodou
  • folie pro zahradní jezírka – některé jsou prý taky certifikované pro styk s pitnou vodou
  • izolační nopové folie – taktéž jsou prý často certifikované pro styk s pitnou vodou
Na diskuzi mi někdo poradil, že mám spíše zvolit nopovou fólii, protože díky jejím výstupkům bude dřevěné ohraničení záhonu větrat a tedy déle vydrží.

Rozměry, ty jsou pro mne zatím takovou neznámou. Kvůli stavbě domu si nemohu rozměřit plochu, kde budou záhony finálně umístěné. Obecně se ale doporučuje za ideální šířku 130 centimetrů, aby člověk dobře  dosáhl na každé místo v záhonu. Pokud je záhon přístupný jen z jedné strany, tak jen 60 centimetrů. A ten, kdo se nechce ohýbat, potřebuje výšku záhonu 80 až 100 centimetrů. A u rozmístění musím myslet na to, aby mi zůstala mezi záhony šířka cestičky taková, abych k nim dojela s kolečky s hlínou a materiálem. Snad tu pak na jaře budete číst o tvorbě prvních tří vysokých záhonů v naší zahradě.

Připojuji ještě nástěnku na Pinterestu, kde jsem si schovávala různé inspirační obrázky, když jsem podobu a formu našich vysokých záhonů plánovala: https://cz.pinterest.com/zahrada/vyvýšené-záhony-aneb-zelenina-dostává-závrať

Vyvýšené záhony najdete v mnoha různých podobách. Se skleníkovou nádstavbou, v různých tvarech, barevné či jako africký záhon v podobě klíčové dírky. (Zdroj obrázků: https://www.youtube.com/, https://www.flickr.com,  a http://www.bahcedekorasyon.org/index.php/ a https://au.lifestyle.yahoo.com/)

Odkazy:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10658625776-polopate/215562220400014/video/399581 (stavba vyvýšeného záhonu s Tomášem Svobodovou, architektem přírodních zahrad)
http://www.nasehobby.cz/proc-zrovna-vyvyseny-zahon/
http://blog.utrikocekmodroocek.cz/2014/05/africky-zahon-african-keyhole-garden.html
http://permaweb.cz/forum/topics/porad-n-kdo-n-jakou-folii-do-z-honu

Obrázky vysokých a vyvýšených záhonů:
Whitney from Decker Rd. Seeds, Vegetable gardens, http://www.deckerrdseeds.com/blog/?p=512
Moormannen, Voorbeeld tuinen met kweekbakken 01, https://moormannen.wordpress.com/2012/06/21/voorbeeld-tuinen-met-kweekbakken-01/
Brooke Giannetti, kitchen garden update....#2, http://brookegiannetti.typepad.com/velvet_and_linen/2010/07/kitchen-garden-update2.html/
Anita, Bau It Yourself, Hochbeet selber bauen, https://www.youtube.com/watch?v=njZwl2_WiHI
Maison Miller, https://www.flickr.com/photos/maisonmiller/6675720645/sizes/o/in/photostream/
Bahçe Dekorasyon, Bahçe dekorasyonuna başlamak için yol haritası, http://www.bahcedekorasyon.org/index.php/2015/07/16/bahcemin-dekorasyonuna-baslamak-icin-yol-haritasi/
Better homes and gardens, How to make a keyhole veggie garden, https://au.lifestyle.yahoo.com/better-homes-gardens/gardening/h/24538051/how-to-make-a-keyhole-veggie-garden/

Únor – co dělat na zahradě

$
0
0
Co můžete dělat na zahradě v únoru?

Únor je jeden z nejklidnějších měsíců, co se zahrady týká, půda je často zmrzlá, venku je vlezlá zima, že ani není moc důvodů do zahrady chodit a spíše na ni člověk kouká přes okno z tepla domova.
  • Pokud není sníh a zmrzlá půda, tak zalijte jehličnany a stálezelené keře (především při holomrazech). Pokud jste sázeli stromky, tak i ty, pokud nemrzne.
  • Pozorovat ptáky na krmítku, pokud je v těžkých mrazech přikrmujete (více o krmení ptáků). Do pítka jim v holomrazech dávat pravidelně vodu (více o pití ptáků v zimě).
  • Jasmín, vilíny či kaliny někdy vykvétají již v únoru, kaliny mnohdy hezky voní a v druhé polovině února se již někdy probouzí sněženky či čemeřice (více o zimních květech).
  • Pokud ještě nemáte hmyzí domek, můžete si nějaký zkusit vyrobit (více o jednoduchých hmyzích domečkách, i těch složitějších). 
  • Jestli je sníh a opravdu se vám chce jít ven, můžete zkusit dokonce oprášit gril a zkusit si kouzlo zimního grilování (více o zimním grilování).
  • Pokud opravdu chcete a potřebujete stříhat či řezat stromky či keře, v únoru už začíná být ta pravá doba, především ve dnech, kdy nemrzne a nefouká vítr. Ale stříhejte jen, když opravdu víte, co děláte a proč to děláte. 
Zapomeňte na:


Možná by vás také zajímalo:
Práce na zahradě.
A nechcete raději zábavu?

Zajímavé stromky, keře a popínavky do stínu

$
0
0
Předzahrádka, kout u koupelny a boční strana domu budou bývat ve stínu a musím říct, že naplánovat si osázení této části mi dává zabrat. Z jedlých rostlin už toho moc na sázení nezbývá, v plném stínu toho moc nepokvete a většina rostlin, které zvládnou stín, jsou i v určité míře jedovaté. A těm, se, pokud to jde, spíše v zahradě s malým dítětem snažím vyhýbat. Chci se s vámi podělit o pár tipů na zajímavé "stínové" rostliny,  které jsem našla.

Jehličnany pro vánoční výzdobu
Smrk ztepilý Tompa by měl mít rád stín.
(Zdroj obrázku: http://forums.gardenweb.com/)
Jako první mi všichni radili sázet do stínu jehličnany. Inu, proč ne, před domem chceme s manželem mít nějaký ten jehličnatý strom, na který o vánocích pověsíme světýlka a ozdoby. Jak jsem začala po vhodném jehličnanu na internetu pátrat, překvapilo mne, že to s jehličnany ve stínu vůbec slavné není. Jediný, který prý opravdu zvládá pořádný stín, je jedovatý tis. Jedovatost před domem by ani tak nevadila, ale manželovi nepřipadá dostatečně "vánoční" jeho tvar. 
Dále jsem našla akorát jednu odrůdu plazivého jalovce (a ten nechci ani náhodou, jalovce ohrožují hrušky v okolí!), kanadský jedlovec (Tsuga canadensis Jeddelohmálo vánoční), jeden druh zakrslé tůje (Zerav západní Hooseri, nemáme tůje rádi) a tím to skončilo. Takže jehličnany do stínu nejsou žádná sláva. Možná zkusíme jeden ze smrčků, který prý dle jednoho prodejce stín zvládne (Smrk ztepilý Tompa, Picea abies Tompa), ale vyroste pouze do jednoho metru, což je docela málo. A nebo to riskneme s nějakou obyčejnou jedlí či smrkem, které jsou v mládí na stín prý zvyklé.

Stálezelený plot ve stínu či polostínu
Aukuba tvoří pěkné stálezelné nejedovaté keře, ale může
vymrzat. (Zdroj obrázku: http://www.naturalmedicinefacts.info/)
Krátké místo mezi domem a sousedovým plotem chceme oddělit stálezeleným živým plotem. Bude ze severu chránit před větrem pěkné trvalky, které vysadím před koupelnou. Ale mělo by přes něj být pořád vidět do ulice. Klasikou je stříhaný jedovatý zimostráz, neboli buxus (Buxus sempervirens), ten nám ale nesmí na oči či spíše na nos. Jsme s manželem jedni z těch lidí, kterým tento keř ošklivě smrdí, ten nám na zahradu nesmí. Navíc pomalu roste. Lepší volbou je bobkovišeň (Prunus laurocerasus), lze ji dobře tvarovat, kvete i voní. Většina kultivarů snáší dobře plný stín. Na internetu se ale různé zdroje nemohou shodnout, jestli je "jen" nejedlá, nebo naopak hodně jedovatá. Přikláním se k tomu spíše nepěstovat ji v domě s dětmi.
Zajímavá neznámá zelená kráska aukuba (Aucuba japonica) roste jen do jednoho metru a má plody, které nejsou jedovaté. Jen by u nás nejspíš mohla vymrzat, zvládne pouze –23. Jedny z nejhezčích stálezelených keřů potom obvykle patří mezi ty nejvíce jedovaté, ať už jde o krásné brsleny (např.  Euonymus fortunei "canadale gold"), hlohyni šarlatovou (Pyracantha) či i pichlavou modrou cesmínu. Aukuba tedy v domě s dětmi vede. Nicméně kdyby šlo jen o neprůhlednost, tak by stačil i bukový živý plot, snáší stín a v zimě na něm zůstávají listy.

Jedlá stinná zahrádka
Lákalo mne mít i ve stinné části zahrady něco k snědku. S jedlými rostlinami je to ve stínu ale docela složité. Plodů moc nevypěstujete, neboť jedlé rostliny ve stínu obecně méně kvetou. A těch s jedlými listmi je pomálu. Ve stínu by tedy měly jít pěstovat lísky (úroda ale bude malá, spíše ty obyčejné lesní druhy), rybíz (spíše polostín, plody budou jemnější a bude jich méně), bez černý a někdy se doporučují i kanadské borůvky, ale chuť potom prý nic moc. A pod normálními keři medvědí česnek a máta či naočkováný kmen pro pěstování hlívy ústřičné.

Barevné krásky ve stínu
Musím říct, že je mi někdy líto sázet na slunné místo okrasný keř, když tam může růst dobré ovoce. Ale ve stínu je to jiná, tady jsem naopak hledala krásné rostliny, které stín prozáří. Nejvíc mne dostal dřín květnatý rainbow (Cornus florida "rainbow"), rostlina, která by to měla zvládnout v lehčím stínu nebo polostínu, v plném stínu nepokvete a vytratí se vybarvení. Jinak je to ale parádní květina, na jaře dlouho bíle kvete, pak září žlutozelenými panašovanými listy a na podzim se pěkně barví.  A můžete ji nějak zajímavě doplnit půdokryvnou trvalkou v podobném vzhledu – dřínem kanadským (Cornus canadensis). Druhou kráskou není keř, ale obrovský strom – javor červený (Acer rubrum), který by měl spolehlivě růst ve stínu a dokonce se tam i na podzim vybarvit.

Lehký stín by měl prý zvládnout dřín květnatý Rainbow – překrásný keř. (Zdroj obrázků: http://callicanthus.canalblog.com/http://www.ornamental-trees.co.uk/ a http://www.eurodogwoods.com/)
Klasikou jsou rostliny milující kyselou půdu, tedy azalky, rododendrony a hortenzie. Z těchto jmenovaných se nám s manželem nejvíc líbí právě hortenzie, konkrétně odrůdy hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla), která vypadá velmi pěkně jako zelený keř, i když méně kvete. V silném stínu totiž nemůžete ani od takové hortenzie čekat zázraky. Měla by kvést, ale méně než v polostínu. Stačí nám bílé a růžové odstíny, na které není třeba kupovat hnojivo na tuny, a nejlépe ty nové šlechtěné, které u nás nebudou tolik vymrzat. Některým se na podzim vybarvují listy do růžova (např. odrůda Zaffiro to dělá) a nutno podotknout, že hortenzie jsou obecně jedovaté.
Neznámým malým keříkem pro mne je leukotoe (konkrétně Leucothoe keiskei "Opstal50 burning love"), pěkně vybarvený stálezelený keřík, který má rád kyselou půdu. A barvu přidá i něžná květina našich babiček – srdcovka (Dicentra spectabilis). Jedná se o víc jak metr vysokou jemnou rostlinu s růžovými srdíčky, která se po odkvětu postupně zatáhne a není po ní potom až do jara ani památky.

Stromy, stromky a solitéry
Převislé modříny mám hodně ráda.
(Zdroj obrázku: http://annasperennials.com/)
Největším potěšením pro mne teď bylo zjištění, že můj oblíbený převislý modřín (Larix decidua Pendula) by prý měl nakonec zvládat i stín. Vždycky jsem měla za to, že musí jen na sluníčko a tam z převislých stromků preferuji spíš moruši. Ve stínu už pro něj místo najdu a jakmile opadá, ozdobím jeho větve na Vánoce stříbrnými baňkami. Věřte mi, vypadá to parádně.
Ze stromů by stín měli zvládat buk, habr, lípa, některé javory, klokoč zpeřený (Staphylea pinnata) a dokonce i okrasná katalpa. Zajímavé pro mne bylo, že stín snese i bříza bělokorá (konkrétně Betula pendula "Laciniata"). Z těch malých okrasných je zvláštní rostlinou mohónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium) s výraznými žlutými květy a především mahonie střední s velmi exotickým vzhledem (Mahonia x media "Winter sun"). Obojí lehce jedovaté.


Popínavky do stínu
Treláže, oblouky, brány, přístřešek na auto či zastínění popelnice, tam všude se dají šikovně uplatnit popínavky. Ty, které bravurně zvládají stín, jsou ale obvykle docela jedovaté, jako známý stálezelný břečťan. Jedovatá, ale hezky bíle kvetoucí je popínavá hortenzie řapíkatá (hydrangea petolaris). Pne se velmi dobře a musíte dbát na silnou oporu, protože brzy zmohutní. Půvabné velké listy poskytující soukromí má podražec velkolistý (Aristolochia macrophylla), který je ale, jak jinak, velice jedovatý. Stejně tak voňavý, noční motýly lákající zimolez Henryův (Lonicera henryi), který mají rádi také ptáci pro úkryt. Často namrzá, měl by ale znovu obrůstat.
Už jsem si pomalu myslela, že ani žádnou stinnou popínavku, která by nebyla tolik jedovatá, nenajdu. Ale našla jsem, stín by měl zvládat loubinec trojlaločný (přísavník trojcípý, psí víno, Parthenocissus tricuspidata), který je jen slabě jedovatý a vzhledem k odporné chuti nejsou otravy zazanamenány. Jeho podzimní zabarvení nebude ve stínu tak výrazné a také méně pokvete. Což je možná i dobře, jeho květy plné nektaru milují vosy a mouchy a samozřejmě i včely, fasádu bych jím popnout nenechávala. Navíc slouží jako noclehárna vrabců, tedy nic vhodného k ložnici. Pozor na vhodnou oporu, brzy dokáže zničit i ploty.
Ve stínu by to měla zvládnout i voňavá kvetoucí léčivka akébie pětičetná s jedlými plody (Akebia quinata), jen nebude moc kvést a plody spíše taky nečekejte. Zvládne jen teploty do -20, může vymrzat. Potěšilo mne, že se do stínu dá pořídit i kvetoucí popínavka, konkrétně šlechtěný plamének Utopia (Clematis Utopia) takové podmínky zvládne (u nás jej myslím prodává jen zahradnictví Havlis). Ale to už jsme opět v kategorii jedovatých rostlin, ještě navíc s možností alergických reakcí na dotek rostliny.

Z popínavek zvládají stín akébie, loubinec a plamének Utopia (Zdroj obrázků: http://www.bluebellnursery.com/http://www.greatplantpicks.org/ a http://www.clematisinternational.com/)
Určitě se ještě nějaké rostliny najdou, ale mnohé měly na internetu víc než rozporuplné příspěvky a jejich pěstování ve stínu nebylo úplně jednoznačné (to ostatně někdy ani u těch, které jsem do článku použila). Klidně přidejte do diskuze, co skvěle roste ve stínu vám. Dalším pomocníkem ve vyhledávání rostlin vhodných do stínu jsou stránky PFAF, krásný návod je zde: http://www.potravinovezahrady.cz/nejlepsi-pomocnik-pro-vyber-rostlin-do-permakulturni-zahrady/. Nicméně software doporučí například i zlatici, jedlou hlošinu, klanoprašku, jasmín nahokvětý, ale když se podíváte do popisů ze zahradnictví, některé se ve stínu spíše nedoporučují pěstovat, mnohdy méně kvetou či hůře prospívají.


Další články o rostlinách do stínu:
http://www.janinyzahrady.cz/dalsi-clanky/vyuziti-stinnych-mist-v-zahrade/
http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/vybirame-stinomilne-kere-rostliny-pro-mista-kam-slunicko-nemuze
http://www.zahrada.cz/forum/drobne-ovoce/ovoce-do-stinu-337649/

Proč si vybírám spíše nejedovaté rostliny na zahradu s dětmi?

$
0
0
Na následující téma mne přivedl komentář pod minulým článkem a také rozporuplné reakce z mého okolí. Jedná se o problematiku sázení jedovatých rostlin do zahrad, kde se pohybují malé děti. Co se týká internetu, tam se obvykle články točí kolem popisu jedovatých rostlin a doporučení je celkem jasné: raději vůbec nesázet. Ale co na to zahradníci a zahradnice v realitě? No každý k tomu přistupuje naprosto jinak, i ti v mém okolí.

Opravdu potřebujete mít v zahradě tyto krásky? Třeba mně to riziko za to nestojí, jsou i jiné pěkné rostliny. (Zdroj obrázků: https://commons.wikimedia.org/, https://commons.wikimedia.org/, https://commons.wikimedia.org/ a https://commons.wikimedia.org/)
Když jsem byla ještě bez dítěte a zahradu plánovala, překvapilo některé z mého okolí, že si do zahrady plánuji třeba i takový černý bez. "Vždyť je jedovatý... počekej až budeš mít děti!" Také různé články a knihy z internetu varovně zvedaly prst nad množstvím rostlin, které byly normální součástí té zahrady, kterou jsem znala já ze svého mládí. Teď, když mám malého dvouletého synka, a z opatrnosti odmítám nabízená semena náprstníku, mi kamarádka (matka tří dětí) říká, že to přece není problém, na té květině není nic, co by lákalo k jídlu. "Prostě zásada pro děcka je, že nic na zahradě se netrhá a nejí bez dozoru a souhlasu dospělého." A má samozřejmě pravdu... děti se nejlépe naučí, která rostlina je jedovatá a která ne, když ji vidí, znají, vědí, jak vypadá, a jsou poučené. "To já bych musela vymlátit půlku zahrady vč. pivoněk, pustorylů, hortenzií a podobně,..." dodává kamarádka na téma zahrady převážně z bezpečných rostlin.

Snad jediná fotka s babiččinou okrasnou
zahrádkou, kterou mám.
Jenže nebyla bych to já, abych nad celým tématem jedovatých rostlin v zahradách pro děti víc nepřemýšlela. Dumám nad jedovatými rostlinami dlouho, ale ke článku mne pobídl až ten komentář (díky za něj). Pořád si totiž vzpomínám, jak to bylo s jedovatými rostlinami doma. Na velkém rozlehlém pozemku měly své místo, nejvíce jich bylo v babiččině okrasné zahrádce, ze které nám trhala květiny pro paní učitelky do školy. Ani jsme je sami nikdy netrhali, nedovolili bychom si to. Babička nás učila, které jsou jedovaté. Další místa vyčleněná na jedovaté rostlinky byla v různých koutech zahrady, kudy se kolikrát ani nechodilo, a rostliny byly ohrazené, aby nebyly omylem posečeny. Tam nám dětem děda ukazoval svoje bylinky a pečlivě vysvětloval, že je například žlutá šťáva po rozlomení vlaštovičníku jedovatá a nemáme na ni sahat, hlavně nesmí přijít do očí. Nutno podotknout, že jsem potom (samozřejmě) pečlivě všem malým kamarádům taky rostlinku, rozlomení a šťávu vehementně ukazovala s informací o jedovatosti. A ruce si při tom kolikrát potřísnila.
Největší část zahrady zabíraly jedlé rostliny – zelenina a ovoce. Nikdy si nepamatuji, že bychom je jedli v zahradě, negrilovalo se, v zahradě se nesedělo v žádném altánu, do zahrady se pouze chodilo sklízet, ovoce jsme v miskách nosili domů, i pažitka a libeček se musely přinést a doma umýt a teprve potom přišly do jídla, které mělo pevně daný řád u stolu doma. Doma prostě byla taková pravidla, takže se není čemu divit, že s pojídáním divokých rostlin jsem spíše začala při hraní před domem v zanedbané předzahrádce sousedů, kde mi malý od dva roky starší kamarád ukázal šťovík a kokošku pastuší tobolku, prohlásil, že jsou jedlé a dobré, a hned jsme jich pár zaprášených utržených kousek od silnice snědli.

Navzdory výborné výchově a pravidlům jsem si v pěti letech pochutnávala na nezralých plodech šťovíku a kokošky pastuší tobolky. Jen protože o dva roky starší kamarád prohlásil, že jsou jedlé. Děti jsou prostě děti...  (Zdroj obrázků: https://commons.wikimedia.org/ a https://commons.wikimedia.org/)
Když máte zahradu rozdělenou na užitkové rostliny (zeleninová zahrádka a ovocný sad), okrasné rostliny, bylinkové části a zónu pro hraní dětí, tak je to podle mne celkem jednoduché. Pravidla jsou snadná a až tak nic moc toho asi nehrozí. Navíc se děti krásně učí ty jedovaté rostliny znát a vědí, co se nimi smí a nesmí. Jenže mi do toho už tak nějak nezapadají všechny ty moderní trendy a vymoženosti, o jejichž vhodnosti lze dlouze polemizovat, nicméně jsou tady. Myslím tím všechno to pojídání květin, trhání součástí salátů z trávníku a jezení ležérně v zahradě. Mlsání neumytých plodů za pochodu zahradou a žvýkání bylinkových listů jen tak. Pěstování nestandardních jedlých keřů s plody kolikrát podobnými těm nejedlým. Rozšíření hrací plochy na celou zahradu a ne jen vymezené pískoviště s houpačkou. Všechny ty montessori přístupy, nápady a senzorická cvičení, kde děti v jednom kuse ze zahrady trhají květiny a plody různých barev a tvarů a třídí je, malují s nimi, dělají si korálky z plodů ze zahrady a podobně. Sladkosti s květinami. Guildy složené z různých rostlin, polykultury a míchání jedlých a jedovatých plodin skrz na skrz.

Dnes je velmi moderní využívat přírodniny pro dětské hry... (Zdroj obrázků: http://learncreatelove.com/, http://www.fantasticfunandlearning.com/,  http://www.buzzfeed.com/http://nurturestore.co.uk/ a http://my-blueberry-jam.blogspot.fr/)
Být dítětem, měla bych v tom pěkný zmatek. Nehledě na to, že každé dítě je jiné. Já jedla zrní a kdovíco ještě se slepicemi hned první den, jak jsem se naučila plazit a poprvé rodičům "utekla" z deky na dvorku. O mém synovi jsem si myslela, že problémy se žvýkáním rostlin a pojídáním nevhodných věcí nemá. Přesně do té doby, než mi ve dvou letech málem snědl klíček od brambory. Z ničeho nic, sotva jsem stihla zareagovat. A děti umějí tak dobře napodobovat... Já také žvýkala kdejakou větévku na "čištění zubů", jako to dělal při procházkách zahradou děda. A "uzobávala" jsem lístky meduňky i šalvěje (syrové obsahují thujon, to moc užitečné nebylo) či sála nektar z květů hluchavek, protože to stejné taky dělal děda. Syn bude nejspíš nadšeně jíst lístky bylinek a plody v zahradě, protože to při zalévání tak dělám já i manžel a nemyslíme na to, že na nás kouká. I na grilování prostě odběhneme "něco do zahrady" utrhnout a vše vložíme např. do ryby. A čerstvou bylinku na čaj si v hrníčku nejspíš zalejeme horkou vodou přímo na terase. A do třetice, už jste někdy dvouleťákovi zkusili říct "nepapej to"? Nad mýdlem si troufnu jej to učit, nad jedovatým tisem ani náhodou, prostě nejsem tak rychlá na ten dětský vzdor, co obvykle následuje :-)

A tak jsem se rozhodla volit v zahradě co nejvíce jedlých a "bezpečných" rostlin. Z opatrnosti, a přiznejme si to, taky z určité lenosti a pohodlnosti. Vyhovuje mi mít zahradu jako bezpečné útočiště, kde si dítě může bezstarostně hrát všude a maximálně mu hrozí bolení bříška a průjem, když ochutná syrové kuličky černého bezu navzdory zákazu (a bez tam pěstovat chci). Ale pěstovat prudce jedovaté květiny a keře? Pořád bych se bála, "co kdyby". Co kdyby přišlo jiné dítě a řeklo, že plody tisu se mohou jíst, protože to vidělo v nějakém dokumentu? Já jako pěti až šestiletá s klidem z ničeho nic jedla neznámou rostlinu jen na popud kamaráda, a to si myslím, že mí rodiče rozhodně nic ve výchově nezanedbali. Nejspíš bych se bála zvát synkovi plno kamarádů, jak to mám v plánu. Zákon schválnosti funguje dokonale a když by syn jedovaté rostliny na zahradě dokonale znal a nejedl, cizí dítě by je ke vší smůle mohlo zkoušet. Nemluvě o ošklivých puchýřích, které vznikají při dotyku pokožky s určitými okrasnými rostlinami. Sama jsem měla jeden takový ze zahrady (a bohužel nevím přesně z čeho), následovala dlouhá a nepříjemná léčba léky, které snad žádná matka nechce dávat sotva dvouletým dětem. No a co výuka a poznávání jedovatých rostlin? Hezké příklady některých prudce jedovatých krásek má hned na zahradě moje tchýně, tam bude příležitostí dostatek.

Když hledám do zahrady zajímavé rostliny, vybírám si většinou ty relativně bezpečné. A beru to jako skvělou hru a výzvu. Někdy to totiž znamená, že najdu nečekané a zajímavé exempláře, ze kterých mám nakonec větší radost, než z okrasné klasiky. A zahrada se nakonec stává pestřejší a zajímavější.
Ale jsou i rostliny a květiny, kde nad (slabou) jedovatostí tak trochu mávnu rukou. Případně rostlinu opravdu na zahradě chci a zasadím ji promyšleně na vhodné místo. O tom a obecně o jedovatých rostlinách bude příští můj článek.


Článků o jedovatých rostlinách je spousta, třeba následující:
http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jedovate-rostliny-v-zahrade-chrante-deti-pred-otravou
http://www.zahradkari.cz/odborne/kalendarium/podrobne/_jedovate_problematicke_rostliny.html
http://hobby.idnes.cz/jeodvate-rostliny-pokojove-parkove-zahradni-fnh-/hobby-zahrada.aspx?c=A140822_124814_hobby-mazlicci_mce
http://www.magazinzahrada.cz/rostliny/jedovate-rostliny-v-okrasnych-zahradach.html
http://www.novinky.cz/zena/zdravi/320093-rostliny-ktere-zabijeji.html
http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/krasne-ale-jedovate-zahradni-dreviny-plamenek-tis-a-mahonie/
http://www.dumazahrada.cz/zahrada/19973-chrate-deti-pred-jedovatymi-kraskami-nasich-zahrad/#.Vrd1mq2gtMY
http://www.dumazahrada.cz/zahrada/zivot-na-zahrade/2012/7/3/jedovate-rostliny-zahrada/#.Vrd1nq2gtMY
http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/krasne-ale-jedovate-zahradni-dreviny-plamenek-tis-a-mahonie/
http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/kere-s-ozdobnymi-plody-iii-jedovate/
http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/krasne-ale-jedovate-zahradni-rostliny-hrachor-vratic-a-skocec/

Obrázky:
Obrázek šťovíku: By AnRo0002 (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:20141014Rumex_obtusifolius2.jpg
Obrázek kokošky pastuší tobolky: By H. Zell (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Capsella_bursa-pastoris_002.JPG
Obrázek tisu: By Frank Vincentz (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Taxus_baccata_04_ies.jpg
Obrázek konvalinky: Kurt Stueber, GFDL, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Convallaria_majalis0.jpg
Obrázek vistárie: By nlamore from USA (Flickr) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:N2_Wisteria4.jpg
Obrázek lýkovce: By Bjoertvedt (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Daphne_mezereum_02.JPG
Natural Paintbrushes, Kimberly, LearnCreateLove, http://learncreatelove.com/natural-paintbrushes/#_pg_pin=536979
Sink or Float, Haunna Evans, Fantasticfunandlearning, http://www.fantasticfunandlearning.com/sink-or-float.html#wrap
16 Awesome DIY Projects You Can Make With Fall Foliage, Nora Cashell, Leaf Stamp Project, BuzzFeed Inc., http://www.buzzfeed.com/noracashell/17-diy-projects-with-fall-leaves-nkfz#.lrL4RGD5Gq
Outdoor learning color matching game, Cathy James, Nature Colour Hunt, Nature Store, http://nurturestore.co.uk/outdoor-learning-color-matching-game
Autumn in the Garden, Blueberry, Inspiration by Blueberry, http://my-blueberry-jam.blogspot.fr/2013/10/autumn-in-garden.html

O jedovatých rostlinách v zahradách pro děti

$
0
0
V minulém článku jsem nakousla téma jedovatých rostlin v zahradách a zde jsou moje tipy, co kde sázím a čemu se spíše vyhýbám. A obecný (neúplný) přehled zahradních rostlin podle dohledané jedovatosti a typu rizika. Zdroje se v popisech jedovatosti někdy opravdu hodně různí, tak na nesrovnalosti upozorněte kdyžtak v diskuzi, upravím to, když bude potřeba.

Jarní nebezpečná krása
Bez narcisů a krokusů v trávníku si skoro nedokážu představit jaro a navíc jsou důležité pro včely a čmeláky. Budu je mít na zahradě i navzdory jedovatosti (velká především u narcisů). V březnu je zima na to nechat batolit se maličké dítě po trávníku, které by mohlo květy jíst a starším dětem se jedovatost těchto květin snad snáz vysvětlí. Nemají si je v té době s čím jedlým splést. Problém nastává spíše v případě řezání např. narcisů do vázy. Moderní trendy velí používat na květiny skleněné misky a skleničky velmi podobné těm jídelním. Nevím, jak vám, ale mně už se opravdu stalo, že jsem omylem pila vodu ze sklenice od šeříků. Na jídelním stole bych řezané narcisy asi sama neriskovala, voda z nich je jedovatá. Časté jsou prý také otravy cibulí tulipánu a narcisu při záměně při použití v kuchyni. Takže tulipány (a obecně jedovaté cibuloviny) v těsné blízkosti zeleninových záhonků podle mne nemají co dělat, a pozor na vyjmutí cibulí a uskladnění ve sklepě blízko klasické cibule.
  • Silně jedovaté či problematické jarní květy: ocún (velmi jedovatá semena, stačí málo, otravy přes mléko domácích zvířat, která jej měla v seně; na přítomný kolchicin není znám protijed), narcis (záměny cibulí v kuchyni, dospělého otráví už 4, a jedovatá voda ve váze, často se jimi otráví i psi, kteří vyhrabávají cibule a jedí), konvalinka (otrava plody, stačí jen málo, záměna listů za medvědí česnek, jedovatá voda ve váze), čemeřice (stačí malé množství semen či kus rostliny), venkovní brambořík (velice jedovatá hlíza v syrovém stavu, stačí pár gramů)
  • Problematické: sasanka (zánět spojivek, pokud dítě květinu trhá a promne si oči, puchýře), tulipán (dermatitidy), srdcovka (dermatitidy, květy vypadají jako bonbony), koniklec (dermatitidy, ale k požití kvůli hořkosti spíše nedochází), tulipány (záměny při skladování cibulí, prach z uskladněných sušených cibulí působí respirační problémy), některé spíše cizí a šlechtěné primule (dermatitidy)
  • Otravy jen vzácně či vůbec: sněženka, bledule, kosatec, hlaváček jarní, krokus, talovín
Nepříjemné letní procházky zahradou
Ještě před rokem bych na lemování úzkých cestiček, podloubí a treláže dala leckterou květinu a popínavku. Názor změnil až můj nepříjemný zážitek z loňského jara. Skončila jsem kvůli ošklivé zanícené kožní reakci na antibiotikách a kortikoidech (či jak se to jmenuje). Manželovi a tchánovi se obdobné puchýře naštěstí zahojily samy, doteď nevíme, která květinka nám to, nejspíš z naší zahrady, způsobila. To jsem ale teprve konečně začala brát vážně rostliny s kolonkou "mohou způsobit dermatidy, puchýře" a ty "fotosenzibilující". Do té doby jsem si říkala, že pár pupínků při dotyku květiny nikoho nerozhodí, ale opak byl pravdou. Přiznávám, že celé horké léto syn nemohl do naší zahrady ani tak kvůli probíhající stavbě domu spíše jako riziku popálenin od nějaké neznámé rostliny. Tak moc jsem se toho bála.
Některé rostliny začnou působit až při rozlomení větvičky či promnutí listů, ne jen čistě při letmém doteku. U jiných stačí jen dotek. A některým lidem rostlinka neudělá vůbec nic. Ale věřte, že pokud s květinou problém nemáte vy a vaše děti, může to bohužel schytat dítě, co u vás bude na návštěvě. Rostliny se silnou jedovatou reakcí na kůži by neměly být v místech častého pobytu či v úzkých průchodech (terasa, altán, posezení, u dětských prolízaček či pískoviště, úzké chodníčky). Na naší zahradě budou například srdcovky v koutě, kde se nebude chodit (a navíc se brzy zatáhnou zpět do půdy), a hortenzie před domem. Pivoňky už mají své místo v okrasném koutku, kudy se příliš nechodí, hned vedle šeříku. Ale na úzkou průchozí treláž půjde místo plaménku spíše netypická a zajímavá hlízola nachová.
  • Silně problematické: škumpa (velká pravděpodobnost silné alergické reakce, škumpě odolá jen 15 % populace, stačí pouhé otření), břečťan (doporučení zacházet s ním jen v rukavicích), ruj vlasatá (děti láká zajímavým tvarem k trhání, silně dráždí kůži), pámelník (dráždí oči, kůži, děti často praskají kuličky), lýkovec, ostrožka stračka (doporučují se rukavice při trhání), třemdava (stačí letmý dotek), třezalka, andělika, routa, jedovatec, 
  • Méně problematické: jalovec či thuje(obojí spíše až při trhání, řezu, tvorbě dekorací), pivoňka, srdcovka, plamének (hodně jedovatý, ale přímé otravy požitím rostliny nejsou časté, hrozí vyrážky po promnutí listů a trhání květů), muškát, chmel, vratič, 
  • Pouze u velmi citlivých lidí:šeřík (pouze okvětní lísky jsou jedlé, ostatní části rostliny obsahují jed, který může dráždit pokožku), hortenzie,

Chci zahradu, po které budou děti vesele běhat a hrát si na honěnou. Ne jen zahradu na koukání. A proto například raději nesázím tyto krásky jedovaté na dotyk: škumpa, třemdava, ruj ani břečťan. (Zdroj obrázků: https://commons.wikimedia.org/, https://commons.wikimedia.org/, https://commons.wikimedia.org/ a https://commons.wikimedia.org/
Barevné a lákavé kuličky či lusky
Téma jedovatých plodů a záměny s jedlými plody je celkem známé. Počty otrav dětí plody tisu, brslenu, lýkovce či ptačího zobu také dávají jasně najevo, že se takové věci opravdu stávají. V ekozahradách je přítomnost nebezpečných keřů o to nebezpečnější, protože děti vidí rodiče jíst plody aronie, dřínky, klikvy, plody hlohu, muchovníku a rakytníku. A ty jedovaté jsou jim často podobné a záměna hrozí o to víc. Já jsem si dala pravidlo, že žádný keř s případnými jedovatými plody nesmím mít v zóně, kde jsou jedlé keře, aby nedošlo k záměně. A silně jedovaté keře už vůbec. Takže pichlavý stálezelený živý plot z dřišťálu juliina (jen lehce jedovaté plody) mám u jezírka, kde nic jedlého záměrně nepěstuji, a bez černý je u kompostu. U něj navíc počítám s tím, že budu otrhávat květy, kam dosáhnu (na sirup), takže lehce jedovaté syrové plody zbudou ptákům vysoko na keři.
  • Silně jedovaté:tis (bobule jsou sladké, smrt do hodiny už po jedné s rozkousnutými spolknutými semeny), skočec (děti otráví už 4 semena, příznaky až po dvou dnech), štědřenec (3 plody prý stačí ke smrtelné otravě), břečťan (stačí jen pár bobulí, naštěstí jsou dost nepoživatelné), lýkovec (smrtelných je 10 plodů, už ale pár jich prý nenávratně poškodí ledviny), vistárie (dítě zabijí prý už dvě semena), ptačí zob (prý zaznamenány už i smrtelné otravy, nad 10 kuliček je nutný výplach žaludku), ďáblík bahenní, brslen, akát, bobkovišeň, plody brambor (časté, ale nenašla jsem, jak moc problematická otrava je či není), pámelník, semena náprstníku, zimolez ovíjivý, kalina, janovec, cesmína (problémy začnou působit prý už dvě bobule, smrtelné případy ale téměř nejsou), lupina (velmi jedovaté lusky, 10 semen stačí)
  • Méně problematické: hrachor (otrava až po dlouhodobém užívání), dřišťál, loubinec, vlčí mák (pojídání nezralého maku z makovic, dermatidy), plody chřestu/asparágů obecně (nenašla jsem moc informací), cesmína, čilimník (tvrdé nedobré plody), střemcha (otravy spíše vzácné, po požití semen), mochyně židovská třešeň (požití nezralých plodů způsobí obtíže), podražec (hodně jedovatý, ale otravy dětí náhodným požitím spíše nezaznamenány), jahoda indická (muselo by být velké množství), hlohyně (až velké množství), 
  • Otravy jen vzácně či vůbec: katalpa
Tis, vistárii i lýkovec jsem ukazovala v minulém článku. Jedovaté bobule však mohou číhat například i v jezírku v plodech ďáblíku bahenního. Nebezpečný je také skočec, kdy se otrva projeví až po několika dnech. (Zdroj obrázků: https://commons.wikimedia.org/ a https://commons.wikimedia.org/)
Opravdu jedovaté květy
Říkáte si, proč by dítě jedlo květy či dokonce listy? A otrávilo se už nějaké dítě pouhým pojídáním jedovatých květin? Bohužel prý ano. Nejčastějším problémem je totiž vysávání nektaru z květů. To, co je neškodnou a známou dětskou kratochvílí při hraní s hluchavkami, může mít u jiných květin špatné následky. Nemluvě o tom, že je teď moderní jíst jedlé květiny v salátech a dezertech, a dítě se jen může "opičit" po rodičích, ale po svém.
  • Velmi jedovaté květy: štědřenec (k otravě stačí 5 sladkých květů či jen sání nektaru z květů), čemeřice (otrava po snězení malého množství rostliny), oměj (otrava po vysátí nektaru z květů), orlíček (otrava po vysátí nektaru z květů), ostrožka stračka (otrava po vysátí nektaru z květů i požití pár květů, jedovatá semena), vratičnáprstník (k silné otravě stačí 1–2 rozžvýkané listy či pár květů),
  • Středně problematické: pryskyřník (způsobí zánět v dutině ústní), srdcovka (prý připomíná bonbony)
  • Nejsou zaznamenány otravy: lobelka, leknín, 
My dospělí už zapomínáme, že jsme také kolikrát sáli nektar z květů. Ale u oměje a štědřence se tato kratochvíle může dětem opravdu vymstít. (Zdroj obrázků: https://commons.wikimedia.org/ a https://commons.wikimedia.org/)

Okusování větviček a "míchátka"či pruty na opékání
S bratrancem jsme jako malí "vařili" pro babičku dort k narozeninám. Z bláta a toho, co rostlo na dvoře. Nejedli jsme jej, nicméně bych nepodceňovala keře s jedovatou kůrou. Stačí málo k tomu, aby dítě okusovalo a ocucávalo větvičky a nebo si jen utrženou větvičkou nevinně míchalo pití a bude mu pěkně špatně. A samotnou kapitolou je použití jedovatých větví na opékání špekáčků, věřte, že i to se děje a lidé se zbytečně přiotráví, jen aby vypadali i na zahradě jako správní zálesáci, co si klacík umí "v přírodě" najít sami.
  • Silně jedovatá kůra: jalovec chvojka (vrcholky větviček nejvíc, smrtelná je už nepatrná dávka), štědřenec, tis, zimostráz (buxus), thuje, cypřišek, lýkovec, kalina obecná, akát, vistárie, škumpa, břečťan, pěnišník, dřišťál, podražec

Nebezpečné kytičky z lásky
Je to idylka natrhat si luční květy z procházky a samozřejmě každé srdce maminky zaplesá nad kyticí, kterou jí přinese malé dítě. Nicméně děti by měly vědět, že ne každá květina se může trhat. Mnohé po utržení trousí jedovatou šťávu, která kromě ošklivých a bolavých dermatid může dětem způsobit dost velké nepříjemnosti, pokud si omylem promnou potřísněnou rukou oči. Takový vlaštovičník je pro oči velmi nebezpečný (co přesně udělá, jsem nenašla), šťáva sasanek, pryšce a hlaváčku způsobí minimálně zánět spojivek. Poněkud kuriózní jsou pak případy, které řeší dospělí, kdy například oči zasáhne šťáva vlaštovičníku či jiné rostliny či květiny při sečení.
  • Silně jedovatá šťáva či stonky: pryskyřník (puchýře), sasanka (zánět spojivek při trhání), čemeřice (puchýře), vlaštovičník (nesmí do očí), pryšec (pokud se dostane šťáva do oka, může způsobit až slepotu), brambořík, ďáblík bahenní, koniklec, upolín, lobelka, kapraď samec (šťáva v očích může způsobit trvalou slepotu, rozkousání a snězení listů taktéž), tulipán (pěstitelé trhají zásadně v rukavicích), narcis, hlaváček (zánět spojivek), vratič, koniklec, třezalka, třemdava, ostrožka stračka, routa, plamének, primule (dermatitida při trhání, ale i manipulací s uschlou rostlinou, záleží prý ale na druhu), brambořík, dymnivka, 
  • reakce jen u citlivějších lidí: srdcovka, konvalinka, mák, pivoňka, blatouch, hortenzie
Děti by měly vědět, že ne všechny květiny mohou bezpečně trhat. Zde sasanka a pryskyřník. (Zdroj obrázků: https://commons.wikimedia.org/ a https://commons.wikimedia.org/

Dětem někdy škodí i příliš informací 
Pokud už z nějakého důvodu vážně chcete určité jedovaté rostliny na zahradě, pozor na přemíru informací a "dobře" míněné rady. Pokud dítěti povíte, že dědeček si pěstuje vlaštovičník, aby si jím potíral bradavice, riskujete i docela kuriózní situace. Diskuzní fóra maminek na internetu jsou jich plná. Jedno dítě si například myslí/hraje, že má na jazyku bradavice a druhé, to "poučené", okamžitě přispěchá s vlaštovičníkem a vytře mu pohotově pusu. A drobný malér je na světě. Já si na každou ranku jako malá první hledala v trávě jitrocel (na radu dědy), nicméně ne vždy jsem se trefila na tu správnou rostlinku. A nechtěla bych se potkat s dítětem, které si špatně/nedostatečně vyloží informaci z dokumentu z televize, kde se mluví o tom, že červená část plodu tisu je jedlá.

Osobně si myslím, že je především dobré vědět, co všechno jedovaté vám na zahradě vlastně roste. Internet je až příliš plný diskuzí na téma "on je ten černý bez fakt jedovatý?"či "já ani nevěděla, že ostražky a orlíčky jsou nějak nebezpečné" nebo "tu vyrážku přece nemůžu mít z hortenzie, je to jen kytka". V zahradnictvích vybíráme květiny jen podle vzhledu a jedovatost není podstatnou položkou. Nicméně pro naše předky byla opravdová, ne jen povrchní znalost rostlin důležitou součástí života. Někdy stačí jen prostě vědět a budete opatrnější a budete zacházet s danou rostlinou víc s úctou a pak vás ani nenapadne si její květy sypat do salátu, protože je to zrovna v módě.
Vyvarovat se těch nejjedovatějších rostlin na zahradě, kde tráví čas malé děti, ale považuji za důležité. Malé dítě ne vždy dokážete uhlídat a pokud u tisu stačí ke smrti jedna kulička, tak je pak někdy pozdě něco řešit. Jak u nějaké květiny čtu na internetu, že jsou reálně známy případy otrav nebo že stačí jen maličké množství (0,3 gramu, dva listy, tři plody, pár semen) či ani neexistuje protijed, nestojí to podle mne za to riziko. Zvlášť pokud jde o "dostupnou"část rostliny, jako je plod, květ či list. Vyhrabávání a pojídání hlíz, cibulí a oddenků není tak typické, byť i to se může stát.
Pokud by naopak k vyvolání otravy muselo dítě spásat celý hořký a nedobře chutnající keř, pak bych asi rostlinu zasadila, pokud ji na zahradě chci či potřebuji mít. A dítě o jedovatosti učila.

Pokud tedy nechcete brát jedovaté rostliny jen tak na lehkou váhu:
  1. Zjistěte si, co všechno máte v zahradě. V záhonech, skalce, louce i jezírku. Je to jedovaté? Jak moc? Jsou vůbec známy otravy? Způsobuje rostlina alergickou reakci nebo je fotosenzibilující?
  2. Trochu si rostlinu na internetu "prolustrujte" (jde to i díky latinskému jménu) a zvažte rizika možné otravy. Jde o lákavé plody? Je jedovatá část rostliny snadno přístupná? Jestli je jedovatá cibule či hlíza, máte na zahradě psa, který by ji mohl vyhrabat (a mimo jiné se sám i otrávit)? Má mít sladkou lákavou chuť nebo je odporně hořká? Máte ji na snadno dostupném místě? Jsou vůbec zaznamenané nějaké otravy dětí? Je rostlina podobná nějaké jiné jedlé a hrozí záměna? Kolik toho musí dítě sníst, aby se otrávilo?
  3. Když vás nějaká z rostlin vyděsí, lze ji přesadit například do předzahrádky, nebo darovat někomu bez dětí.
A nebezpečné jsou i některé letničky nebo rostliny pěstované na terasách, přenosné a podobné. Namátkou zmíním: okrasný tabák, durman (andělské trumpety, extrémně jedovatý), rododendron (z listů si vaří sebevrazi čaj), oleandr (pro dítě je prý smrtelný i jeden rozžvýkaný list).

Pěkný fejeton na téma dětí a jedovatých rostlin na odlehčení: http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/fejeton-vaclava-vetvicky-nenechava-zrava-mladatka/


Obrázky:
Ruj vlasatá: Stan Shebs [GFDL, CC BY-SA 3.0 or CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cotinus_coggygria_Velvet_Cloak_1.jpg
Břečťan popínavý: By MurielBendel (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hedera_helix_juvenile_leaves.jpg
Třemdava bílá: By OhWeh (Own work) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Diptam_Dictamnus_albus_Unterb%C3%BCrg_Dietfurt-012.jpg
Škumpa orobincová: By Ryszard Wojdowski (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sumak_octowiec,_13_pa%C5%BAdziernik._Jesieni%C4%85_sumak_octowiec_prezentuje_si%C4%99_r%C3%B3wnie_pi%C4%99knie_jak_latem..jpg
Ďáblík bahenní: By Kurt Stüber [1] [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Calla_palustris2.jpg
Skočec obecný: By Xosema (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ricino_-_01.jpg
Oměj: By Hedwig Storch (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eisenhut_IMG_6746.JPG
Štědřenec odvislý: By Jebulon (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Laburnum_anagyroides_Medik._Cytise_-_Aubour_JdP.jpg
Pryšec: By Petr Filippov (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Euphorbia_palustris2a.JPG
Sasanka: By KENPEI (Own work) [GFDL or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anemone_nemorosa_%27Blue%272.jpg

Zahrádky malé jako dlaň

$
0
0
Táta mne pořád popichuje, že přece nemám tu zahradu nafukovací. Chce tím naznačit, že se mi do tak malého prostoru, již z většiny osázeného, už nepodaří nacpat zabudovanou trampolínu, záhon pro kanadské borůvky, jahodovou skalku, devět vysokých záhonů a dřevěné herní prvky pro synka, které mám letos v plánu řešit. Že bude zahrada přecpaná a přeplácaná... No, nejspíš má táta pravdu, opravdu budu mít z určitého pohledu přeplácanou zahradu. Nedivím se právě tomu jeho pohledu, na prostoru tak 4–5x větším než naše zahrada má on teprve dlážděný dvůr, trávník, tůje a dvě treláže s růžemi. Zato já budu mít takovou "džungli". Ale popravdě se mi líbí představa, že využiju prostor, který mám, naplno. Ve všech rostlinných patrech. I s odpočinkovými a hracími prvky.
Jsem ráda za prostor, který na zahradu vůbec mám a nedokážu si představit, že má někdo zahrádku mnohem menší a řeší o to více dilemat, které rostliny zvolit a které už se nevejdou. Ale i se zahrádkami malými "jako dlaň" lze doslova kouzlit a vytvořit zajímavý prostor pro odpočinek a uklidnění oči pohledem na krásnou zeleň. A nebo na nich lze pěstovat spoustu zeleniny a trochu ovoce, tak jak to udělala Alys Fowler ve svém pořadu Jedlá zahrada. Její zahrada je na jaře půvabná, v létě připomíná džungli, a celou sezónu z ní má Alys něco dobrého k snědku. Ale samozřejmě na ní potom nenajdete takovou věc, jako je trávník. Zahrádku protíná akorát zpevněná cestička.

Jedlá zahrada Alys Fowler – to je teprve pořádná krásná jedlá "džungle". (Zdroj obrázků: http://www.dumbofeather.com/https://www.flickr.com/ a http://www.theguardian.com/)
Tak až takovou hustou jedlou džungli tedy ještě nemám. Nicméně je mi vlastně milejší než čisté, designové a krásně upravené minizahrádky, kde je jen trávník, terasa, kameny a zahradní domek. Tak jako tyto v následujícím obrázku:

Trávníkové mini zahrady s terasami. (Zdroj obrázků: https://www.flickr.com/https://www.flickr.com/http://www.jcgardendesign.com/ a https://cz.pinterest.com/)
Rozhodnutí nemít na maličké zahrádce trávník bývá obvykle celkem užitečné. Není potom potřeba mít kde uskladnit sekačku, vertikutátor, hnojiva a další potřebné věci. S trvalkami a letničkami je samozřejmě taky práce, ale ne taková jako s trávníkem. Navíc cestičky protínající celou zahradu přímo zvou na malé procházky. Abyste se podívali, co je vzadu, co vykvetlo za levandulemi a podobně. Trávník vám takovou službu neudělá, ten prostě celý vidíte najednou z okna a je to. Podívejte se na dvě pěkné malé moderní zahrady bez trávníku:
Abyste měli moderní "in" minizahradu, nepotřebujete nutně trávník. (Zdroj obrázků: https://www.flickr.com/ a https://www.flickr.com/)
No a smutnit nemusíte ani v případě malého prostoru v polostínu či stínu. I tam se dá vytvořit velmi pěkná zahrada. Pokud celou zahrádku zabírá jeden či dva listnaté stromy, existuje spousta pěkných trvalek do polostínu na podsazení. A ve stínu se dají vykouzlit zelené japonské zahrady či uklidňující posezení s kapradinami.
Krásné zahrady mohou vznikat i v polostínu a stínu. Například nahoře dodají zahradě barvy trvalky pod stromy, vedle bílé stěny prozáří celý prostor a dají vyniknout zeleni. V lehkém stínu pokvetou hortenzie a nebo můžete zkusit vytvořit uklidňující japonskou mechovou zahradu. (Zdroj obrázků: http://www.esquissedujardin.be/, http://www.dwell.com/, http://modvintagelife.blogspot.cz/ a http://colorful4japan.tumblr.com/)

Ani s malými prostory to tedy není zlé, osázet se dá opravdu leccos. Nicméně jsem pořád ráda za to, že mám o krapet větší zahradu. Jestli máte malou zahrádku a teprve zvažujete, jak ji osázet, třeba se vám bude pro inspiraci hodit následující Pinterestová nástěnka s obrázky samých malých zahrad a zákoutí: https://cz.pinterest.com/zahrada/zahrádka-jako-dlaň


Obrázky:
* Siddharth Khajuria, Alys Fowler is a Punk-Rock Gardener, on Dumbo Feather, http://www.dumbofeather.com/conversation/alys-fowler-is-a-punk-rock-gardener/
* Liz Lock & Mishka Henner, Alys Fowler in her garden may 2010, https://www.flickr.com/photos/joyfullova/5013207960/in/photostream/
* Sophia Evans, Alys Fowler pictured in her garden, Alys Fowler and the Urban Pollinators Project - in pictures, on The Guardian, http://www.theguardian.com/lifeandstyle/gallery/2013/aug/09/alys-fowler-urban-pollinators
* Charles Cherney, Wellington-Harrington - Back yard after morning rain, Elm Street, Cambridge, MA, via Flickr, https://www.flickr.com/photos/cambridgemarealestate/6177829460/in/photostream/
* Karl Gercens, small garden ideas, via Flickr, https://www.flickr.com/photos/cambridgemarealestate/6177829460/in/photostream/
* Joanna Cowan, The long thin garden, http://www.jcgardendesign.com/Portfolio_LongThinGarden.htm
* Marion Brenner, via Pinterest, https://cz.pinterest.com/pin/392305817510345693/
* Anna Omiotek-Tott, The Winner, via Flickr, https://www.flickr.com/photos/aniao/4660781449/in/faves-26092888@N03/
* Tracy Rich, Tom Stuart-Smith, via Flickr, https://www.flickr.com/photos/42980876@N06/4649177039/
* Eric Piasecki, Urban vertical garden, dwell,http://www.dwell.com/photo/147621/urban-vertical-garden
* William Waldron, Backyard patio, http://modvintagelife.blogspot.cz/2014/05/hydrangeas.html
* Japanese garden in SUMIYA, Shimabara, Kyoto, Japan, via http://colorful4japan.tumblr.com/post/95123467453/japanese-garden-in-sumiya-shimabarakyotojapan

Březen – co dělat na zahradě

$
0
0
Co můžete dělat na zahradě v březnu?
  • Dělají vám doma radost kupované hyacinty, prvosenky nebo narcisky? Můžete si je zasadit do zahrady pod listnaté stromy, kde příští rok možná některé znovu vykvetou.
  • Již můžete vyhlížet ptáky vracející se z teplých krajů: vlaštovky, čápy, jiřičky, husy, skřivany či špačky a drozdy. Březen je také vhodná doba pro umístění případné ptačí budky, nebo umístění hnízda pro vlaštovky.
  • S fotoaparátem můžete na zahradě hledat první letošní posly jara – sněženky, bledule, krokusy, "kočičky" na kvetoucích vrbách či nenápadné žluté kvítky dřínů. Pokud při tom náhodou najdete i vysíleného čmeláka, máte mu prý zkusit dát cukr.
Už to začíná rašit, zde například svěže zelené lístky medvědího česneku.
  • Často již lze sázet kerblík, šalvěj, tymián, špenát, ředkvičky, cibule, salát, pažitku či červenou řepu. Ale také jetel či vlčí bob na zelené hnojení stromů. A když už jste u toho hnojení, je vhodná doba pro rozhození vyzrálého kompostu.
  • Chybí vám stromek či keř v zahradě? Teď je ještě lze sázet, byť podzimní sázení  je lepší. 
  • Ke konci března již můžete vyhlížet také první motýly – žluťásky.
  • Před Velikonoci si můžete zahradu vyzdobit pentlemi a kraslicemi. (O velikonoční výzdobě zahrady.)
  • Březen je doba, kdy zanícení milovníci zeleniny už za okny hýčkají malé rostlinky a předpěstovávají ze semen rajčata, celery, papriky a postupně i další zeleinu.
  • Pokud opravdu chcete a potřebujete stříhat či řezat stromky či keře, v březnu se ve dnech, kdy nemrzne a nefouká vítr, stromy stříhají. Ale stříhejte jen, když opravdu víte, co děláte a proč to děláte.

    Možná by vás také zajímalo:
    Práce na zahradě.
    A nechcete raději zábavu?

    V záplavě jarních květin I

    $
    0
    0
    Babička měla malou okrasnou zahrádku hned pod okny a na jaře mi hlásila, že už rostou sněženky, že vykoukly krokusy a nebo za chvíli pokvetou narcisky. Já bych si jinak té jedné nebo dvou kytiček kolikrát ani nevšimla. Doposud mám takové "sbírkové zahrádky", kterou jsou opravdu sbírkami různých jednotlivých exemplářů darovaných i koupených květin, svým způsobem ráda. Vždy je tam na co koukat. Na to, abych ale při pohledu do zahrady cítila, že přichází jaro, potřebuju osobně něco úplně jiného.
    Vždycky mne dostanou fotografie míst, kde se člověk doslova ztrácí v záplavě jarních květin. To je pro mne to pravé – velké množství stejných jarních květin, které jsou vidět už zdálky. A co teprve ta vůně... Mnohá tato "moře" jarních květin jsou ale hodně náročná nejen na péči, ale i na peněženku. Takže jsem k mým popisům drahých rostlinek hledala pokud možno i takové jarní květiny, kde by mohlo být za relativně málo peněz časem hodně jarní muziky, tedy takové druhy, které se samy postupně v zahradě rozmnožují. Tady je moje první část výběru jarních květin.
    S prominutím jsem většinou vynechala bíle kvetoucí květiny (sněženky, bledule, sedmikrásky, medvědí česnek, sasanky, kovalinky), byť jsou krásné, není to pro mne ale úplně to pravé "pastelově barevné" jaro. 

    Žluté narcisy – pěstuje je v mulči mezi levandulemi moje tchýně. No a já na nich mohu vždy na jaře oči nechat, krásně žluté hlavičky jsou vidět hned z okna na terasu a jasně září a ohlašují jaro, i když je třeba zrovna zataženo nebo prší. Záplava květů ze šlechtěných narcisů není úplně levnou záležitostí, i když si vyberete levnější odrůdu, 100 cibulek nezbytných pro nějaký větší efekt přijde na 1500–3000Kč a je potřeba je každých 4–5 let přesadit, aby stále dobře kvetly.

    Zářivá záplava žlutých květů umí dokonale člověka naladit na přicházející jaro. Na všech obrázcích jsou především šlechtěné narcisy, které je nutné kompletně vysazovat. (Zdroj obrázků: http://northcountryreflections.com/http://www.gardeners.com/http://www.mackenzie-childs.com/ a https://www.flickr.com/)
    O něco zajímavější je to s tzv. botanickými narcisy, přírodními druhy menšího vzrůstu, které se samy dobře rozrůstají dceřinými cibulkami. Hůř se shání, nejsou tolik výrazné, patří mezi ně například: Narcissus assoanus, narcis sukničkový (Narcissus bulbocodium, měli jej jednu dobu u Krulichů), narcis bramboříkový (Narcissus cyclamineus) nebo Narcissus minor.
    Oblíbený nízký druh narcisu, který se prý dobře sám rozrůstá je "Tete a Tete" (mívají jej např. i v Ikee v květináči). Narcisy potřebují slunečné místo (to máte na jaře ale i pod listnatými keři) a někdy se doporučuje dát trochu písku na dno jamky pro lepší drenáž. Nevýhodou jsou potom trochu ošklivější listy, které se nemají kosit, než zaschnou. Obvykle se pod stromy a keři sází narcisy mezi jemné trvalky, které zasychající listy potom později zakryjí (často pomněnky, primulky, macešky, fialky, plamenky a petrklíče, někde byl i tip na pěstování s mátou). Pokud vám záleží na včelách, jsou pro ně lepší botanické narcisy a nebo ty, do kterých se nějak dokážou dostat (tedy některé plnokvěté jsou ze hry). Samozřejmě nutno podotknout, že narcisy jsou dost jedovaté.

    Žluté a fialové krokusy (šafrány)
    Krokusy (jarní šafrány) kvetou velmi brzy, jsou důležitou medonosnou rostlinou a samy se množí dceřinnými cibulkami nebo samovýsevem semeny. Vzhledem k jejich malé výšce je lidé pěstují i jako jarní ozdobu trávníků. Pokrýt brzy velkou plochu by se mělo podařit s obyčejným fialkovým šafránem Tommasiniho (Crocus tommasinianus, měl ho v nabídce Lukon Glads) a šafránem Sieberovým (Crocus sieberi). Obecně se jim ale lépe daří spíše v podrostu listnaných keřů, neboť jim vyhovuje polostín a mulč z listí. Pro zakrytí zasychajících listů se obvykle pěstují spolu s pomněnkami.

    Zdroj obrázků: https://www.flickr.com/, http://blomsterverkstad.blogspot.cz/, https://www.flickr.com/ a http://wifemothergardener.blogspot.cz/
    Ještě bych měla taky podtknout, že krokusy jsou jedovaté, nicméně nenašla jsem, že by kdy byly zaznamenány otravy těmito rostlinami.

    Fialové bramboříky
    Sám se na zahradě bude vysévat a postupně rozšiřovat krásně fialový, časný venkovní brambořík Cyclamen coum hybridum. Roste v polostínu, klidně i ve stínu a v půdě mu svědčí trochu vápna. O rozšiřování semen se postupně zaslouží mravenci a bramboříky tak mohou pokrýt větší plochy. I jejich listy jsou potom pěkné a kryjí půdu. Velmi často je najdete pěstované se sněženkami, neboť často vykvétají zároveň s nimi. Na závěr jen musím podtknout, že brambořík je jedovatý, především jeho čerstvá hlíza, kdy k otravě stačí už 0,3 g a prý silně poškozuje ledviny. Tak pozor na zahradě s dětmi. Skvěle bude ale vypadat třeba ve stínu v předzahrádce spolu se sněženkami.

    Venkovní bramboříky vypadjí parádně v kombinaci se sněženkami. Navíc jejich listy potom trochu skryjí zatahující se listy sněženek. (Zdroj obrázků: https://www.learningwithexperts.com/https://www.sarahraven.com/
    Žluté talovíny
    Na jaře jako první v zahradách všichni hledají sněženky a přitom talovíny jsou kolikrát i časnější a září krásně žlutou barvou. Vyhovuje jim vlhčí půda pod stromy a keři, kde budou trochu zakryté v listí. Množit se dá dělením hlíz a nebo se rozšiřuje i sám pomocí semen. V případě rostlin ze semen ale výsledný efekt dlouho trvá, protože nové rostlinky kvetou třeba až po čtyřech letech. Pokud chcete využít právě samovýsevu, pořiďte si klasický původní druh Eranthis hyemalis, kříženci už totiž semena tvořit nemusí. Talovín je také jedovatý, ale otravy nejsou zaznamenány.

    Talovíny jsou maličké, ale ve velkém množství také pěkně září, mnohdy už v únoru. (Zdroj obrázků: http://scoodoos.com/http://gardenofeaden.blogspot.cz/ a https://commons.wikimedia.org/)

    Inspirovala jsem vás na vytvoření zářivého jarního koberce na zahradě? Jestli ne, počkejte třeba na další dva články o dalších (pozdnějších) jarních květinách v zahradách. A kdo se chce pokochat obrázky jarních květin už teď, připravila jsem Pinterestovou nástěnku: https://cz.pinterest.com/zahrada/záplava-jarních-květů/



    Články na stejné téma:
    http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/jarni-kouzlo-lesniho-zakouti-jak-pestovat-hajni-kvety-na-zahrade/
    http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/jaro-kvete-modre-ladonka-pomnenkovec-pupkovec-jaternik-kosatecek/
    http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/jak-vypestovat-pestry-koberec-jarnich-kvetin-pod-stromy-a-keri/
    http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/vicekvete-tulipanky-na-skalku-i-na-zahon/
    http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/vyber-botanickych-narcisu-a-tulipanu-pro-jarni-zahradu/

    Obrázky:
    * Judith Irven, A host of golden daffodils, North Country Reflections, http://northcountryreflections.com/a-host-of-golden-daffodils/ * Kathy LaLiberte, Success With Spring Bulbs, http://www.gardeners.com/how-to/how-to-choose-spring-bulbs/5017.html
    * MacKenzie-Childs Aurora, Spring daffodils, http://www.mackenzie-childs.com/GalleryView.aspx?gid=28
    * Natali Antonovich, Keukenhof, Holland, via Flickr, https://www.flickr.com/photos/natali_antonovich/6163734644/in/set-72157627494114499
    * Jürgen Krug, Krokuswiese - Crocus meadow, via Flickr, https://www.flickr.com/photos/39112736@N02/4466283249/
    * Mina Mercke Schmidt, Field of crocus, http://blomsterverkstad.blogspot.cz/2011/04/krokusmatta.html
    * Marla-H, A profusion of flowers, via Flickr, https://www.flickr.com/photos/31693460@N06/6925220273/
    * Andrew Petterson, Garden Blogger's Bloom Day ~ March 2013, Wife, Mother, Gardener, http://wifemothergardener.blogspot.cz/2013/03/garden-bloggers-bloom-day-march-2013.html
    * Andy McIndoe, Late Summer: Time To Order Bulbs, MyGardenSchool, https://www.learningwithexperts.com/gardening/blog/late-summer-time-to-order-bulbs/
    * Sarah Raven, Cyclamen coum, Sarah Raven shop, https://www.sarahraven.com/flowers/bulbs/bulbs_for_naturalising/cyclamen_coum.htm
    * Nicola Stocken Tomkins, Cyclamen carpet, via Flickr, https://www.flickr.com/photos/countrysideonline/8444590662/
    * Scoodoos, Contorted hazel, Scoodoos, http://scoodoos.com/more-information-about-the-trees/9-hazel/
    * Simon Eade, WINTER ACONITE - Eranthis hyemalis, The Garden of Eaden, http://gardenofeaden.blogspot.cz/2014/02/winter-aconite-eranthus-hyemalis.html
    * Winter aconite, By Martin Olsson.  [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eranthis_hyemalis_aka_winter_aconite_2005_5th_april_in_tradgardsforeningen_gothenburg_sweden.jpg

    České blogy o zahradě 2016

    $
    0
    0
    Další rok uběhl a já musím říct, že teď čtu především své stálice:

    Občas zavítám i na jiné blogy, jako například http://myazahrada.cz/ (v zimě tam je pár příspěvků), http://priroda-zahrada.cz/clanky/ (v průběhu roku se nějaký článek objeví), http://romansabik.blogspot.cz/ (s novým pozemkem možná bude víc článků) a http://filfil.blog.cz/. Nejspíš čekáte, jestli jsem taky tento rok objevila něco nového... moc se mi nedařilo hledat nové blogy zaměřené především na zahradu. Až teprve před pár dny či týdny jsem našla tyto dva slibné a hezké:

    Na stránce Aubrieta.cz najdete velmi pěkný a milý strukturovaný blog o krásných květinách. Aubrieta píše zajímavé tipy především o okrasných keřích a květinách, přidává parádní nápady (na hmyzí hotel, mrazivé lucerničky, ale třeba i vlastní vypěstované avokádo či na šiškové mulčování). V článcích jsem našla spoustu informací, které jsem vůbec nevěděla. Autorka také mapuje hezké procházky po Čechách.


    Na stránce http://inspirovanoprirodou.weebly.com/ můžete sledovat příběhy a postřehy z jednoho statku u Benešova. Pár dvou matematiků tam má krásnou ukázkovou přírodní zahradu, můžete je i navštívit. V sekci "Zahrada"– "Blog o zahradě" píšou pěkně o vyvýšených terasách, přírodním jezírku, roubování, plánech na skleník či pěstování brambor. 


    Jsem zvědavá na jejich další příspěvky a těším se na další čtení. Jestli znáte nějaký další blog zaměřený (především) na zahradničení, pište do komentářů.


    No jinak a končím s čekáním na příspěvky u http://stastnezahrady.blogspot.cz/, http://www.zahradnikem-nedopatrenim.cz/, http://www.podoresakem.cz/ a nejspíš i u http://snezles.blogspot.cz/.



    Možná by vás také zajímalo:
    České blogy o zahradě 2015

    V záplavě jarních květin II

    $
    0
    0
    Ty hlavní a první jarní květiny jsem zmínila v minulém článku. Šlo především o cibuloviny a u nich trápí zahradníky jedna jejich vlastnost. Po odkvětu se zatahují zpět do cibulky a listy hnědnou. Nesmí se v této době stříhat, musí se počkat až na úplné zatažení. A takové hnědé listy nejsou už na jaro to, co bychom chtěli vidět.
    Chytří zahradníci pěstují cibuloviny a brzké jarní květiny spolu s pozdějšími, často třeba hajními rostlinami. Jejich rašící listy zakryjí hnědnoucí krásu a postupně přinesou krásné drobné květy. A mnohdy jsou ve velké ploše nádherné už samy o sobě, ne jen v záhoně cibulovin. Však se podívejte. Přidávám také ještě další tipy na tzv. kobercové jarní květiny.

    Pomněnky v modré i růžové
    Právě pomněnky se doporučují v mnohých zahraničních článcích jako podsadba jarních cibulovin. Brzkým ciblovinám by měly pomněnkové lístky trochu zakrýt vadnoucí listy a u pozdnějších cibulovin (především tulipány a některé pozdní narcisy a pozdní krokusy) pak doplnit další drobnou barvu svými kvítky, které vykvétají až někdy v květnu. Ať už jsou klasické modré, nebo netypické šlechtěné růžové. Pokud mají pomněnky vhodné podmínky (polostín pod stromy, nejlépe i kompost v půdě a trochu vhlčeji), rozrůstají se samy pomocí semen a tvoří jemná krásná "moře" drobných kvítků. Jejich pěstování je také obvyklé právě ze semen, sazeničky jsem viděla myslím jen u trvalkové školky Florianus.
    Pomněnky zakryjí květy pozdních cibulovin a když mají vhodné podmínky, rozšiřují se po zahradě samy pomocí semen. A dají se koupit i v růžové  barvě. (Zdroj obrázků: http://www.english-country-garden.com,  https://www.flickr.com/http://www.bhg.com/ a https://commons.wikimedia.org/)
    Jemně žlutavé prvosenky, petrklíče a primulky
    Další celkem roztomilou jarní květinou jsou petrklíče, prvosenky, primule. Pod tím vším se skrývají pojmenování pro různé druhy jedné rostliny Primula. Ten klasický petrklíč vám zahradu pro své malé nenápadné květy zrovna nerozzáří, maximálně trošku provoní. Ale jiné druhy prvosenek s velkými květy už parádu udělají. Jsou často nízké, takže pokud mají jejich listy skrýt zatahující se cibuloviny, bude to možná fungovat tak maximálně u některých velmi nízkých, jako jsou sněženky či krokusy. 
    Prvosenky by se vám v zahradě měly postupně rozmnožit samy, pokud mají vhodné místo (pod stromy v polostínu, půda nejlépe s přidaným kompostem), rozšiřují se svými oddenky. Sami je můžete množit i dělením trsů.
    Spousta lidí si primule kupuje v předjaří do bytu a následně sází na zahradu. To je taky způsob, jak si mile postupně rozšiřovat počet prvosenek na zahradě. Akorát to má tři háčky. Zaprvé, některé primule prodávané v květinářstvích vůbec nepřežijí naši zimu. Zadruhé, mnoho barevný primulí je jen dobarvovaných barvivem v zálivce a postupně se dostanou do klasické žluté barvy. A zatřetí, pokud už seženete barevné druhy, které jsou opravdu vyšlechtěné, jejich potomci rozšíření po zahradě ze semen si často vůbec barvu neudrží. Například já si kupuji primule nejlépe v osvědčených zahradnictvích a často si vybírám ty, které voní (mnoho primulí je oproti klasickému petrklíči bez vůně). Pozor na trhání primulí, některé druhy s výraznými chloupky prý mohou ošklivě poranit pokožku.

    Šlechtěné primule jsou v zahradě vidět, svědčí jim to pod stromy a keři. Některé druhy i pěkně lehce voní. (Zdroj obrázků: https://www.flickr.com/http://hubpages.com/ a http://www.gardenista.com)
    K zakrytí zatahujících se listů cibulovin jsem pak už objevila jen bíle kvetoucí mařinku vonnou (Galium odoratum, pro některé plevel). Napadl mně pod stromy zkusit experimentovat třeba s hrachorem jarním (Lathyrus vernus, obrázek níže), ten je vyšší, mohl by zakrýt hnědnoucí listy cibulovin, a zároveň už v dubnu sám půvabně kvete. Nevýhodou je, že jeho semena špatně klíčí, takže se sám špatně po zahradě rozšiřuje, nedocílíte jím tak snadno velké osázené plochy. Ale roste trochu keříčkovitě, takže při případné koupi není potřeba tolik sazenic (mají jej u Krulichů i v trvalkové škole Florianus). Lusky a semena jsou, tak jako u jiných hrachorů, slabě jedovaté.

    Další květiny už vám zatahující cibuloviny nezakryjí, ale patří k dalším zajímavým tipům na jarní květinovou záplavu pod stromy a keři:

    Fialové jaterníky jen za sluníčka
    Jednou ze zajímavých jarních rostlin, které dokáží v zahradě potěšit, jsou i jaterníky (Hepatica). Když je slunečný den, jejich fialové hlavičky pěkně září a ozdobí místa pod stromy a keři, kde je polostín a vlhčí humózní půda. Ale jakmile slunce zastíní mraky, není po květech ani památky, schovají se. Měly by se po zahradě rozšiřovat samy pomocí semen (roznáší je mravenci), pro začátek ale budete potřebovat nejlépe sazenice (semena nelze skladovat v suchém stavu). Já je koupila loni na ekozahradnictvi.cz, ale už je nemají. Naopak se objevily v nabídce LukonBulbs. Nebo můžete zkusit trik – natrhat si v lese na procházce kytičku květů jaterníku pro radost a na zahradě ji rozhodit třeba do živého plotu. Pokud květy zavčas najdou mravenci, roznesou semena. Z 10 loňských pohozených květů mi takto vzešla 1 rostlinka.
    Na jaterníky se vždycky těším, ať už v lese či parcích. (vlastní fotografie)
    Další hajní rostliny, které mohou zdobit i zahrady, jsou již zmiňovaný zmiňovaný půvabný hrachor jarní (Lathyrus vernus, lehce jedovatý) a také plicník (Pulmonaria). Plicník by se měl ve vhodných podmínkách (polostín až pod stromy) rozšiřovat postupně sám.

    Nahoře je šlechtěný druh plicníku a ten obyčejný vedle. A dole hrachor jarní. (Zdroj obrázků: https://cz.pinterest.com/http://www.crocus.co.uk/ a https://cz.pinterest.com/)
    Modré moře ladoněk
    Ladoňky (Scilla) jsou nenáročné jarní cibuloviny, které dobře zplaňují. Především ladoňka sibiřská prý rychle tvoří velké modré koberce květin a vykvétá už v březnu, ostatní druhy trochu později. Rostou nejen pod opadavými stromy, ale také pěkně i v trávníku. A v zahradě se samy rozšiřují semeny a postranními cibulkami.
    Ladoňky se rozrůstají prý velmi dobře. (Zdroj obrázků: http://5thandstate.blogspot.cz/ a http://blogg.skonahem.com/)


    Typicé i netypické modřence
    Modřence (Muscari) jsou cibulovina, která osamělá někde ve skalce úplně zapadne. Naopak, sluší jí to ve velkých kobercích výrazné modré barvy. Právě původní klasické modré druhy (především prý modřenec arménský) se prý výborně rozmnožují dceřinnými cibulkami a semeny a pokryjí brzy velkou plochu. Příliš přešlechtěné odrůdy (Blue Spike a Fantasy Creation) jsou ale sterilní a tam se rozšíření semeny nedočkáte a včely taky jásat zrovna asi moc nebudou.
    Mne zaujalo, že modřence lze koupit například i v růžové a žluté barvě. Ty žluté jsou zrovna takoví "chameleoni", neboť postupně mění barvu a žluté jsou až na konec. Jak dobře se samy rozšiřují tyto žluté a růžové druhy, to už jsem nezjistila. 
    Ještě dodám, že modřence by měly velmi silně vonět, o to víc ve velkém množství. 

    Modřence naladí zahradu na jaře do modra, existují ale i ve zvláštní, postupně se vybravující žluté barvě. (Zdroj obrázků: https://commons.wikimedia.org/https://commons.wikimedia.org/ a http://www.johnscheepers.com/)
    Další inspirační obrázky si ukládám do Pinterestové nástěnky: https://cz.pinterest.com/zahrada/záplava-jarních-květů/

    Obrázky:
    Myosotis sylvatica, family Boraginaceae, English Country Garden, via http://www.english-country-garden.com/flowers/forget-me-not.htm
    Spring daffodil garden, Eric Perlstrom, via Flickr, https://www.flickr.com/photos/erpd50/6985829336/
    Spring Planting Partners, Start Early, Meredith Corporation, via http://www.bhg.com/gardening/flowers/perennials/spring-planting-partners/#page=3
    Myosotis sylvatica Rosylva, by David Monniaux (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0, CC BY-SA 2.0) or CC BY-SA 2.0 fr], via Wikimedia Commons,https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Myosotis_sylvatica_Rosylva_dsc00967.jpg
    Primroses, Primula vulgaris, Caitlin Kight, via Flick, https://www.flickr.com/photos/specialagentck/6907317312/
    A carpet of primroses, nettlemere, via HubPages, http://hubpages.com/education/Spring-Wild-Flowers-in-Burnley-Lancashire
    Primroses, Kendra Wilson, Gardenista, http://www.gardenista.com/posts/the-fine-art-of-edging-and-clipping-with-character-the-english-gardener 
    Are you there Spring?, Scilla, Debra Phillips, http://5thandstate.blogspot.cz/2014/03/are-you-there-spring.html SCILLA I VÅRTRÄDGÅRDAR, blomsterverkstad, http://blogg.skonahem.com/blomsterverkstad/2013/04/21/scilla-i-vartradgardar/
    Pulmonaria 'Diana Clare', sproutsshootsandsunshine.com, via Pinterest, https://cz.pinterest.com/pin/298996862741729456/
    Pulmonaria 'Blue Ensign', Crocus, http://www.crocus.co.uk/plants/_/pulmonaria-blue-ensign/classid.2000004292/
    Stockholms gröna rum: Vårärt - Lathyrus vernus, slottstradgardsmastaren.blogspot.se, via Pinterest, https://cz.pinterest.com/pin/205828645443839409/
    Muscari, By Donar Reiskoffer (Own work) [GFDL or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:20090410-13_Somme_-_Normandie_(0088).jpg
    Muscari, © Nevit Dilmen [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Muscari_1290239.jpg
    Muscari macrocarpum Golden Fragrance, John Scheepers, Inc., via http://www.johnscheepers.com/flower-bulbs-index/muscari/muscari-macrocarpum-golden-fragrance.html



    Možná by vás také zajímalo:
    V záplavě jarních květin I

    Velikonoční výzdoba zahrady 2016

    $
    0
    0
    Co mne z různých internetových tipů zaujalo letos pro velikonoční výzdobu zahrady? Nic zásadního, jen pár "hloupostí" na terasu, před dům a drobnosti na větvičky. Tento rok s motivem ptačích hnízd:

    Inspirace na téma hnízda. (Zdroj obrázků: http://photos.oregonlive.com/oregonian/2011/11/peckprintzip_5.html, https://cz.pinterest.com/pin/334321972310348551/, http://blogg.skonahem.com/https://cz.pinterest.com/ a http://nicety.livejournal.com/1110368.html)
    Akorát že terasa ještě není a zahrada se stále skrývá po záplavou hlíny a stavebních materiálů, takže letos ještě stále nezdobím... jen si ukládám inspiraci do Pinterestové nástěnky: https://cz.pinterest.com/zahrada/velikonoční-výzdoba-zahrady/

    Obrázky:
    Photos from The Oregonian, Special to The Oregonian, via Oregonlive, http://photos.oregonlive.com/oregonian/2011/11/peckprintzip_5.html
    Osterdeko: Natürliche Osternester mit Frühlingsblumen, BLOOM's, via Pinterest, https://cz.pinterest.com/pin/334321972310348551/
    Paskpyssel sota fagelbon att hanga i paskriset, Helena Lyth, http://blogg.skonahem.com/hemmamedhelena/2015/03/21/paskpyssel-sota-fagelbon-att-hanga-i-paskriset/
    Osterdeko: Osternest aus Kirschzweigen mit Frühlingsblumen, BLOOM's, via Pinterest, https://cz.pinterest.com/pin/298996862735022622/
    ДЕТАЛИ: ПАСХА, Nicety Deco, http://nicety.livejournal.com/1110368.html

    Možná by vás také zajímalo:
    Velikonoční výzdoba
    zahrady 2012
    Velikonoční výzdoba
    zahrady 2014


    Duben – co dělat na zahradě

    $
    0
    0
    Co můžete dělat na zahradě v dubnu?
    • Užijte si květiny: rozkvétají fialky a hyacinty, tak nezmeškejte jejich krásnou vůni. Tulipány, narcisy či krokusy vám potom mohou ve vázičkách zdobit dům. Z pampelišek a sedmikrásek si děvčata mohou plést věnce, prstýnky či náramky. Jen pozor, stonek pampelišky hodně barví.
    • V trávníku už můžete začít hledat čtyřlístky.
    • Jak se zahrada začne zelenat, tak vám může zpestřit jídelníček. Zkuste sedmikrásky v polévce, česnek medvědí na "pesto",  mladé výhonky kopřiv do velikonoční nádivky, pampeliškové víno či "med"či kandované lístky fialek. (O jarních dobrotách ze zahrady.)
    • A až vykoukne sluníčko, můžete vzít teplou deku, uvařit si čaj z čerstvých kopřiv, sednout si na zahradní židli a slunit se či hrát stolní hry. Vitamín D ze sluníčka a čerstvý vzduch vám po zimě jen prospěje.

    • Ptákům zase prospěje čistá voda v pítkách a koupátkách, nebudou vám potom tolik uštipovat pupeny stromů.
    • V dubnu již zahrada ožívá, zahlédnout byste již brzy mohli motýly žluťásky, babočky, modrásky, ale také první pilné včelky a čmeláky. Přilétají také další ptáci: rorýsi, žluvy, ťuhýci, tedy ti, jejichž potravu tvoří především hmyz.
    • Můžete vyset bylinky (bazalku, petrželku) a některou zeleninu (ředkvičky, hrách, salát, mangold, karotka, a případné další), také lze sázet cibuli či česnek.
    • S rostoucími teplotami a intenzivnějším slunečním svitem se již dá venku věšet prádlo a vyvětrat peřiny a deky.
    • Pokud vás nebo děti alespoň trochu baví malování, vytáhněte stojan, barvy, štětce či třeba jen pastelky a zachyťte si krásné jaro na obrázcích. A nebo moderně fotoaparátem. Krásné zářivé a svěží barvy zahrady se zopakují opět až za rok. Z barevných lístků taky můžete tvořit obtisky na přání či balicí papír.


    Možná by vás také zajímalo:
    Práce na zahradě.
    A nechcete raději zábavu?

    Jak jsem si zatím nekoupila vodní berušky

    $
    0
    0
    Objevila jsem jednoho hodně užitečného vodního živočicha s poetickým názvem "beruška vodní". Psali o něm v mém oblíbeném časopise (Venkov a Styl) a tak jsem se pustila do pátrací akce, kde bych jej mohla v mém okolí sehnat.

    Kdo že to ta beruška vodní (Asellus auaticus) vlastně je? Několik milimetrů malý nahnědlý korýš, kterého možná znáte z rybníku někde z přírody. Není náročný na čistotu vody a tak jej můžete objevit asi i poměrně často. S oblibou požírá listí, co spadne do vody a vůbec všechny různé zbytky rostlin. Této pěkné vlastnosti si už někdo všiml a prohlásil berušky vodní za nový biologický a ekologický prostředek pro čištění zahradních jezírek. Tyto berušky jsou nenáročné, přežijí naši zimu a jezírko čistí hned, co na jaře rozmrzne led. A proto jsem si je docela oblíbila a začala se po nich shánět. V našem malém jezírku nemáme žádný systém na čištění, z rostlin tam zůstávají různé stvoly a listy a na jaře jezírko (tak jako jiná taková) trápí žabí vlas.

    To jsou ony – nenápadné ekologické "čističky" zahradních jezírek. (Zdroj obrázku: https://commons.wikimedia.org/)
    Určitě očekáváte, kde je s těmi beruškami nějaký ten zádrhel... jako spousta netradičních věcí, které do zahrady chci, jsou těžko k sehnání v menším množství a za rozumnou cenu. Berušky vodní si totiž nemůžete nechat poslat poštou či nějakou jinou přepravní službou. Potřebují se od prodejce dostat do jezírka do zahrady nejlépe do tří hodin a někteří prodejci dokonce doporučují přepravovat je s nějakým provzdušňovačem. 

    A protože jsem z Brna, mohu jen tiše závidět všem, kteří jsou blízko Kralup nad Vltavou. Tamní firma Czechkoi tam prodává hned 50 kusů berušek vodních za 500 Kč. To je cena, kterou bych si u takového experimentu mohla dovolit zkusit investovat i při hypotéce. Ale tady blízko Brna? Tady to není ideální. Firma Rawat prodává 30 kusů berušek vodních za 1113 Kč a firma Doltak prodává 30 kusů berušek za cca 1800 Kč. To už je na mě v momentální situaci dost peněz.

    Tak proto jsem je nekoupila. Zatím. Manžel říká, že bude lepší počkat ještě rok, zda se tahle fajn zahradní "vychytávka" více nerozšíří a cena nezlevní. Asi by se daly nasbírat někde v přírodě, ale touhle cestou jít nechci. A budu hledat dál, jestli je tady v okolí někdo třeba ještě nemá. Největší smysl má psát firmám, které se specializují na Koi kapry nebo zahradní jezírka. U prodejců zaměřených na akvaristiku jsem nepochodila.

    Kde lze berušky vodní koupit?

    Víte o dalším prodejci? Dejte mi vědět do komentáře. I když nebude z okolí Brna, třeba informace o něm pomůže někomu dalšímu, kdo se po beruškách shání.

    A jestli vás téma biologického čištění jezírek pomocí speciálních živočichů či organismů zaujalo, ještě se dají sehnat vodní blechy Dafnie (Daphnia magna) a vláknitá řasa Kladofora (Cladophora glomerata).

    Naše jezírko si bude muset vystačit zatím jen s čištěním rostlinami.

    Obrázky: 
    Beruška vodní: By FOSWMT (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Water_Hoglouse_or_WaterSlater_(Asellus_aquaticus)..jpg

    Trochu zbrzděte nadšení z jídel z planých rostlin, bylin a microgreens I.

    $
    0
    0
    "Trochu raději zbrzděte..." a nebo "Buďte opatrní...", to jsou slova, která teď na jaře musím používat stále častěji. I známí z mého okolí kolikrát propadli kouzlu jídel z planých bylin, které je teď opravdu hodně moderní. A já tomu trendu samozřejmě fandím, proč ne. Nebýt nárůstu obliby planých rostlin k jídlu, neznala bych skvělý medvědí česnek nebo křez. Brzdím ale lidi, kteří se do bylin a planých rostlin vrhají poněkud po hlavě a věří každému internetovému zdroji, který zrovna najdou. Ona to s bylinami a planými rostlinami někdy není taková legrace, jak to vypadá.

    Myslela jsem, že jím roketu, ale byl to křez. Nebýt moderního směru jídel z různých planých bylin a rostlin, nevyzniklo by toto fajn jídlo, proto tomuto směru fandím. Ale se vším raději rozumně.

    Naši předci prý kolikrát věděli, kdy, jak, v jaké úpravě a v jakém množství byliny na jaře jíst a jak si zpestřit jídelníček. Platívalo klasické "dobrého pomálu" a také věděli, kdy přestat. Nebo bylinami a planými rostlinami léčili až nemoci a potíže, některé vybrané nejedli preventivně "jen tak". Věda a moderní doba k tomu akorát při troše hledání dodávají nové poznatky o obsahu látek, které jsou v malém množství prospěšné, ale ve větším už škodí.

    Řekla jsem si, že se tady na blogu podělím o pár zjištěných a dohledaných informací, které jsem za tu dobu, co se o plané rostliny k jídlu a moderní kulinářské trendy zajímám, objevila.

    Kostival jen na "mazání"
    Kostival lékařský (Symphytum officinale) je první rostlina, kterou vždycky vyhledávám v každé nové "divoké kuchařce"či databázi jedlých rostlin a bylin. Právě na ní obvykle poznám, jestli autor o planých rostlinách něco ví nebo ne. Často mi lidé doporučují třeba tzv. Divokou kuchařku paní Dudkové. Jenže tam zrovna je kostival zařazený a chybí důležité upozornění: Divoká kuchařka.
    Jaké, ptáte se? Především to, že kostival obsahuje alkaloidy. Ve správném množství a některé správné typy alkaloidů se samozřejmě využívají v lékařství, ale jíst kostival jen tak k jídlu a ještě k tomu třeba pravidelně – to považuji přinejmenším za hazard. Zvlášť pokud se ví, že jeho konzumace může při pravidelném užívání vést k rakovině a onemocnění plic a ledvin (viz http://www.bezpecnostpotravin.cz/). 
    Tedy nic vhodného na zpestření jídelníčku a už vůbec ne třeba pro děti. V určitých případech chápu, že se rostlinou někdo cíleně léčí a při vážnějších nemocech mu na krátkou dobu to riziko problematických látek nevadí. Ale třeba i můj děda – bylinkář – ví, že kostival zkrátka patří jen na "mazání" a masti a zevní použití a nenapadlo by jej ho jíst.
    A tak třeba já Divoké kuchařce nevěřím a rozhodně se jí neinspiruji. Když neví o tak známých a často zmiňovaných problémech kostivalu, tak nemám bohužel důvěru ani k dalším bylinám, které uvádí k jídlu.


    Šalvěj raději uvařit či upéct
    (Zdroj obrázku:
    commons.wikimedia.org)

    Pokud někde uvidíte recept na salát, kde figurují syrové lístky šalvěje, zbystřete. Syrová šalvěj obsahuje jed thujon (ano, stejný jako v tújích), mnohem vhodnější je šalvěj raději jíst v tepelně upravených pokrmech (jed částečně při teplené úpravě vyprchá) a v malém množství. Těhotné a kojící ženy obvykle vědí, proč šalvěj jíst nemají. Věřím, že pro léčebné účely  (proti cukrovce) a pro léčbu obecně je šalvěj fajn, třeba na kloktání nálevu při bolesti v krku. A sem tam v receptu na králíka po sicilsku taky. Ale jíst ji "moderně" syrovou v salátu jen tak a často, to už moc chytré podle mne není.


    Naklíčené výhonky hrachu? Raději pučálku.
    K následujícím tématu nemám dostatek podložených informací, spíš jen takové kusé informace, tak mne v diskuzi opravujte, upravujte a tak. Z moderního trendu tzv. "microgreens" (jíst maličké výhonky rostlin) jsem poněkud nesvá. Vím, jak je prospěšné jíst různé klíčky, sama jsem měla ráda ty pšenicové, které klíčil děda. Ale vždy to bylo nějaké semeno a malý bílý výhonek. Teď je populární jíst i trošku větší, zelené výhonky, a já nevím, co si o tom myslet. Spousta rostlin "není hloupá" a v malých zárodcích mají vyšší obsah různých látek – těch prospěšných, ale právě také různých toxických. To aby v přírodě odradili škůdce, kteří si na jaře chtějí co nejdříve na křehkých a výživných rašících rostlinách smlsnout. A pak co je víc? Prospějí ty dobré látky natolik, abych přehlížela ty toxické? A které rostliny jsou bezpečné a které ne? Mám otázek víc než pořádných odpovědí.
    A tak pokud chci zkoušet microgreens, jdu spíše po léty prověřené klasice (řeřicha) a pokud už bych někdy nakličovala hrách, udělám si z něj pak (po vzoru osvědčeného receptu předků) postní pučálku, která je tepelně upravená. K tzv. microgreens z hrachu či jeho naklíčeným výhonkům nějak nemám důvěru, byť zmíněním nějakého zdroje a chemického složení vás tady na důkaz mého "blbého" pocitu nijak neoslním.


    Někdy se rozepíšu o dalších takových jedlých rostlinách (třeba microgreens z pohanky, kopřivy po sv. Janu, výhonky vojtěšky a další). A co vy, jíte v klidu kostival, syrovou šalvěj a microgreens z hrachu? Máte jako já v okolí experimentátory s planými rostlinami, kteří věří každému špitnutí o nějaké "jedlé" rostlině z příkopu?

    Obrázky:
    Obrázek šalvěje: By Jonathunder (Own work) [GFDL 1.2 ], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Growing_leaves_of_garden_sage_(Salvia_officinalis).jpg

    V záplavě jarních květin III

    $
    0
    0
    Jaro, to je prostě ve znamení nádherných květin. Když jsem si sepisovala, které cibuloviny či hajní rosliny pro mne dělají jaro (záplava jarních květin I a II), nechyběly ani ty, které rozkvetou, až už se vše další zazelená. Podívejte se na další příklady květin ze záplavou květů:


    Trávníku nejlépe sluší žluté pampelišky
    V poslední době nechtěná a opomíjená květina – smetánka lékařská (Taraxacum officinale) neboli pampeliška. Lidé v mém okolí ji bohužel v trávnících záměrně a ve velkém hubí (ale zase chápu, že krátce střižený anglický trávník a pampelišky se prostě neslučují). Přitom nevím, jak pro vás, ale pro mne znamenají trávníky plné žlutých hlaviček pampelišek právě to krásné svěží zelené jaro. Vážně si bez pampelišek neokážu jaro ani představit, právě proto si je budu v trávníku pěstovat. A že jde jejich pěstování poměrně snadno a lehce, to ani snad nemusím představovat. Pro mne je pampeliška v trávníku hlavní "kobercová" jarní rostlina číslo jedna.

    Pampelišky pro mne prostě k jaru patří.
    (Zdroj obrázků: https://commons.wikimedia.org/ a https://commons.wikimedia.org/ a vlastní foto)

    Krása původních tulipánů
    Velké množství tulipánů na fotografiích z anglických či holandských parků a zahrad dokáže nejednoho člověka okouzlit. Stinná stránka této krásy je ta, že šlechtěné tulipány se samy prý zrovna moc nemnoží a velké plochy je potřeba spíše celé ručně osázet. Navíc každé tři až čtyři roky je potřeba cibulky prý vyjmout, probrat ty nejlepší a někam jinam je přesadit. To asi není moc pro mne. 
    A tak se nedivte, že na zahradě spíše experimentuji s tzv. botanickými druhy tulipánů. Jedná se o původní přírodní druhy, které tvoří hodně dceřinných cibulek a jsou nenáročné. Patří mezi ně tulipán nízký (Tulipa dasystemon, někdy nazývaný i Tulipa tarda), Tulipa urumiensis či Tulipa turkestanica. Většinou jsou menší, kvetou později a žlutě nebo žlutobíle. Květy se otevřou jen, když svítí slunce. Našla jsem ale i jeden s fialovo-červenými květy: Tulipa violacea (někdy nazývaný Tulipa humilis).
    Některé cibulky se objeví obvykle k zakoupení v době sázení například v obchodě Osiva-semena.czči ten fialový má například http://www.lukonbulbs.cz/.

    Botanické tulipány vypadají krapet jinak, než jsme u tulipánů zvyklí. Ale mají svůj půvab a kouzlo a především se dobře rozrůstají samy. (Zdroj obrázků: https://commons.wikimedia.org/https://www.gardenia.net/ a https://www.99roots.com/)
    Ještě musím dodat, že tulipány jsou jedovaté (otravy zaznamenány obvykle spíš při záměně za kuchyňskou cibuli při skladování ve sklepě; při trhání tulipánů ale vznikají často dermatidy).


    Zapomenuté růžové srdcovky
    Úplně jsem na ni zapomněla. Jak na to, že bývala neuvěřitelnou ozdobou babiččiny okrasné zahrádky, tak vůbec na její název – srdcovka (Lamprocapnos spectabilis). Probrala jsem se až při čtení příspěvku blogerky Anity (Jednoduše nádherná srdcovka nádherná) a začala plánovat, kam ji na zahradu dám, byť je lehce jedovatá. Tato téměř metr vysoká rostlina umí na zahradě udělat celkem velkou parádu už jen v pár exemlářích. Kvete po dobu měsíce až dvou a pak koncem června listy zežloutnou a rostlina zaschne a zatáhne se do půdy. Je vhodné ji dát někam, kde její žloutnoucí listy potom schovají jiné rostliny, často se pěstuje v polostínu až stínu spolu s kapradinami.

    Srdcovka je jarní květina s netypickým vzhledem. (Zdroj obrázků: https://commons.wikimedia.org/https://commons.wikimedia.org/ a https://commons.wikimedia.org/)

    Co ještě může ve velkém zdobit na jaře zahradu? Některé z nenáročných druhů kosatců, například nízký Iris reticulata (mají jej například v zahradnictví u Krulichů) či okrasné česneky. Postupně budu doplňovat i další pěkné obrázky do mé Pinterestové nástěnky: https://cz.pinterest.com/zahrada/záplava-jarních-květů/

    Snad se vám můj malý průvodce vybranými jarními květinami líbil.


    Další články:
    http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/botanicke-druhy-tulipanu-a-jejich-krizenci/

    Obrázky:
    Pampelišky: By böhringer friedrich (Own work) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:WeilerVlbg8.jpg
    Pampelišky: Darkone,Gewöhnlicher Löwenzahn (''Taraxacum officinale agg.''), [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gew%C3%B6hnlicher_L%C3%B6wenzahn_Taraxacum_officinale_agg._Wiese.jpg
    Tulipa tarda: Photo by Maja Dumat - flickr.com [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sp%C3%A4te_Tulpe_(Tulipa_tarda).jpg
    Tulipa turkestanica: Gardenia, Tulipa turkestanica, via https://www.gardenia.net/plant/tulipa-turkestanica-botanical-tulip
    Tulipa humilis: 99roots.com, Tulipa humilis Herb 'Persian Pearl', via https://www.99roots.com/en/plants/tulipa-humilis-herb-persian-pearl-p35267
    Srdcovka: By Convallaria majalis (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lamprocapnos_spectabilis_0254.jpg
    Srdcovka: By Хомелка (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lamprocapnos_spectabilis_in_Botanical_garden,_Minsk_01.jpg
    Srdcovka: By Chris.urs-o (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flower.2500.JPG



    Možná by vás také zajímalo:
    V záplavě jarních
    květin I
    V záplavě jarních
    květin II

    Co má být uvnitř vysokého a vyvýšeného záhonu?

    $
    0
    0
    Tak jsem přišla na to, že moje babička ani můj děda nevědí, co to doopravdy vysoké záhony jsou. Vždycky když mi tvrdili, že tuto novinku z Německa kdysi zkusili a pak byli zklamaní vysycháním a tím, že v tom neviděli žádný přínos. A aby ne! Oni jen navršili hlínu do kopce či ohradili hlínu dřevy. Nic víc.
    A tak jsem mému devadesátiletému dědečkovi nedávno vysvětlovala, jak se opravdu ty vysoké a vyvýšené záhony dělají a v čem je jejich pointa. Ne ve výšce, ale v množství rozmanitého materiálu a rozmanitých vrstev uvnitř. Děda se nakonec usmál a řekl mi, že teď už konečně chápe, proč pořád takovou blbost řeším. A že takto to už dává smysl a nejspíš to i bude fungovat. 

    Vysoké záhony i tzv. německé kopy jsou důmyslné systémy vrstev různých materiálů. (Zdroj obrázků: obrázek z knihy pana Seppa Holzera, převzato z http://waldenlabs.com/; druhý obrázek z http://www.grit.com/)
    A já pevně doufám, že mi vysoké záhony fungovat budou. Že stojí za tu dřinu se sháněním rozmanitého materiálu, protože právě nakupit na zahradě pořádnou výplň záhonu je na celém konceptu takřka nejtěžší. Dříve, než se s vámi podělím o to, co sháním do vysokých záhonů já, podívejte se, jak plní vysoké záhony odborníci:

    Koukala jsem takové různé články, i na jiné další materiály, a vždy si jen říkala, kde já všechny tyto věci jen na nově založené zahradě seženu! Jako obvykle bych se bez podpory rodiny a sousedů a různého snánění, telefonátů a vyjednávání neobešla. Takže k jednotlivým vrstvám pěkně odspodu:
    1. Úplně vespod takového záhonu by mělo být pletivo proti hlodavcům, tedy pletivo s co nejmenšími oky a dobře uchycené k ohraničení záhonu, aby se do něj nedostali například hraboši, kterým se v takových vyvýšených hřejivých místech s chutnou zeleninou náramně líbí. Já jej koupím klasicky v hobby marketu.
    2. Základ vysokého záhonu tvoří velké kusy dřeva z listnatých stromů. Zajistí vzdušnost záhonu, pohyb hmoty a přívod vzduchu pro tlení. Izolují záhon proti chladu odspod. V době sucha v sobě umí zadržet vláhu a poskytnout ji kořenům rostlin (mnohá zelenina umí kořenit i pěkně hluboko). Pokud máte k dispozici jen třeba smrky, není to ideální, ale nevěšte hlavu, pan Sep Holzer je do svých záhonů také dával a měl úspěchy. Nicméně vyhnout byste se měli dřevu ořešáku, akátu, tújí a jiných jedovatých dřevin. Velká dřeva se pro maličkou zahradu shání špatně. Já například poprosila svého tátu a vzala mu trochu tvrdého palivového dříví. Odváželi jsme si polínka naším malým autem na několikrát a sotva pokryjí dno záhonu.
    3. Na velká dřeva přijdou ta menší, tedy různé větve, větvičky, klacíky. Opět pokud možno z listnatých dřevin a ne ořešák, ani akát, ani jiné nějaké jedovaté. Větvičky opět zajišťují vzdušnost a postupně tlejí. Na nově založené zahradě se větvičky najdou těžko a tak jsem byla opět s prosíkem za tátou a odvezla si alespoň část větví z jarního řezu jeho sadu. Opět nás limitoval malý prostor v kufru našeho auta, ale něco málo máme, větvičky se těžko nahrazují něčím jiným. Přispěli také sousedé a věnovali nám ostříhané stonky trvalek a větvičky okrasných keřů a stromků. Určitě do záhonu nedávejte piliny, ani dřevitou štěpku – svým příliš rychlým rozkladem by odebraly celému záhonu obrovské množství dusíku a zelenina by strádala. Vrstva větviček přijde trochu ušlapat, některé třeba víc nalámat.
    4. Na vzdušný dřevo-větvový základ se nasype nejlépe nějaký dusíkatý a na živiny bohatý materiál (vyrovná se tak poměr obsahu uhlíku a dusíku a podpoří tlení). Obvykle hnůj. S tímto bodem mám zatím největší problém, stáje jsou sice coby kamenem dohodil, ale já prostě nemám tu dostatečnou odvahu jet s kolečkem plným koňského hnoje přes část vesnice, když jsem se tam ještě ani nenastěhovala. Pro zahradu udělám hodně, ale na toto prostě nemám. Prostě se stydím takovou věc udělat :-) Zbývá kupovaný pytlovaný "hnůj v igelitu" (z hobby marketů), ale to asi do auta taky nezvládnu dát. Můj záložní plán je nasypat do záhonů částečně rozložený kompost a kuchyňské zbytky zeleniny, co mám v komposteru, trochu listí, čerstvou trávu ze sekačky od souseda, nasekané kopřivy, koupenou rohovinu a koupený kompost (obojí ze zahradnictví). Ať už větvičky zasypete čímkoliv přírodním dusíkatým, pořádně celou směs prolijte vodou, aby ji dřevo nasáklo.
    5. Teď se ještě podle velikosti záhonu obvykle naskládají travní drny (očekává se, že se vysoký záhon zakládá na místě trávníku) trávou dolů, může se zase přidat nějaké listí, pokud člověk má. Já nebudu mít ani drny, ani listí.
    6. Horní vrstva určená pro sázení zeleniny se obvykle míchá z následujícího "koktejlu" výživných i odlehčujících věcí: původní vykopaná zemina ze základu, vyzrálý kompost, biouhel (tzv. agro-protect soil), perlit, zeolit nebo vermikulit (přírodní horniny pro odlehčení směsi). Kompost už se dá v leckterém zahradnictví koupit v pytli, ale sehnat biouhel (respektive agro-portect-soil a carbo-mulč-soil) nebylo jednoduché. Zkusila jsem kontaktovat paní doporučovanou na webu pana Svobody, stránky mají tady: http://www.lamiaceae.cz/zdrava-krasna-zahrada/, zda by mi biouhlí nějakou vhodnou dopravou nemohli poslat do Brna. A naštěstí mi vyhověli a poslali přes FOFR dopravu, pán byl sice poněkud překvapen, že veze uhlí do paneláku, ale vyklopil mi jej na chodník a bylo to. Musím jen podotknout, že biouhlí mají balené ekologicky v papírových pytlích a snadno se protrhne, musí se s ním obezřetně, na zahradu jsem je převážela s velkou opatrností. No a po perlitu se pojedu poohlédnout do zahradnictví, snad jej tam najdu.
    7. Zasazené sazenice se potom ještě obvykle mulčují. Ať již slámou, nebo v poslední době "moderně" odleželou dřevitou štěpkou z listnatých dřevin. Protože zdroj slámy od dědy už mi došel, začala jsem se poohlížet po té listnaté dřevité štěpce. Jenže sehnat ji, to je běh na dlouhou trať. Mám za sebou objíždění okolních pil, obvolávání inzerátů, několikero e-mailů a nechápajících výrazů lidí, kteří pracují s dřevem. Očividně se sice listnatou dřevitou štěpkou vytápí část Brna, ale do zahrady mi ji nikdo neprodá. Teď mám příslib jednoho milého pána, zadanou obejëdnávku a vyčkávám, až zavolá, jestli tu štěpku má. Ale o tom až v samostatném článku.
    Takže kromě hromad hlíny a materiálu ze stavby je naše zahrada aktuálně ještě zaskládaná množstvím různých větví, dřev a pytlů kompostu a biouhlí:


    Tak, teoretická příprava by byla, část materiálu na záhony na zahradě už taky. Teď jen, aby mi to vyšlo a v prvních třech vysokých záhonech, které letos zakládáme, materiál nechyběl. Kde bych ho totiž v květnu pak sháněla, opravdu nevím.

    Obrázky: 
    * HugelKultur, Sepp Holzer, via Waldenlabs, http://waldenlabs.com/maker-monday-rebuilding-rich-soil-with-hugelkulture/
    * Hugelkultur from Port Angeles Community Gardens, James White, via Grit, http://www.grit.com/farm-and-garden/do-it-yourself/how-to-make-hugelkultur-raised-beds.aspx




    Možná by vás také zajímalo:
    Jak na naše vysoké záhony

    Viewing all 295 articles
    Browse latest View live


    <script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>